فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و کمبود موقعیت شغلی

چهارشنبه 22 خرداد 98 فصل اولُ با موضوع کمبود موقعیت شغلی بشنوید.

1398/03/22
|
09:46

نبود شغل و موقعیت کاری متناسب با رشتۀ تحصیلی و از اون مهمتر نداشتن مهارت کافی در فارغ‌التحصیلان برای ورود به بازار کار و فعالیت از آسیب‌های جدی تحصیلی محسوب می‌شه که دغدغۀ بسیاری از جوانان تحصیل کردۀ کشورمونه. از طرفی جوون‌ها در دورۀ تحصیل فرصت و امکانات مهارت آموزی و کسب تجربه را ندارند و از طرفی کارفرماها نیازمند کارمند و کارکنان مجرب‌اند. برای حل این مشکل باید از کجا شروع کنیم.

به دست آوردن فرصت‌های شغلی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زندگی هر فردی است. به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری در جوامع و جوان بودن جمعیت در بیشتر کشورهای در حال توسعه، انتخاب شغل، وابسته به فرصت‌های موجود است و جوانان در انتخاب شغل آزادی عمل چندانی ندارند، اشتغال نداشتن به شغل دلخواه باعث بی‌علاقگی فرد می‌شود و ناهماهنگی فرد با محیط کارگاهی تنش ایجاد می‌کند.

دلایل گوناگونی ممکن است وجود داشته باشد که افراد به شغل خود بی‌علاقه باشند و شب‌ها با کوله‌باری از فشار روحی و استرس به خانه بروند. استرس موجب می‌شود فرد بی‌حوصله و بدخلق شود و نتواند رابطۀ خوبی با خانوادۀ خود برقرار کند. این روزها یافتن فرصت‌های شغلی از همیشه دشوارتر شده است. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد در کاری که اصلاً دوست ندارند، باقی بمانند. واقعیت این است که کنار آمدن با مشکلاتی مثل فقر و گرسنگی بسیار دشوارتر از انجام دادن کاری است که به آن علاقه نداریم. بعضی دیگر از مردم هم به‌خاطر بی‌صبری و بی‌قراری از شغل خود رضایت ندارند. آنها به‌خاطر کمبود تحرک و جنب‌وجوش در محل کار، از شغل خود خسته می‌شوند.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی دخت توکل
گزارشگر: ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول