فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و مدرک‌گرایی

سه شنبه 21 خرداد 98 فصل اولُ با موضوع مدرک‌گرایی شنیدید.

1398/03/21
|
15:38

یکی از آسیب‌های تحصیلی رایج که متاسفانه گریبانگیر جامعۀ جوان امروز ماست، تفکر مدرک‌گرایانه است! اما این تفکر از کجا نشئت و چطور شکل می‌گیره؟!

مدرک‌گرایی را در تعریفی ساده می‌توان تمایل محض دانشجو به کاغذی دانست که در پایان تحصیلات و پس از گذراندن واحدهای درسی به جای مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه محل تحصیلش دریافت می‌کند.

«تمایل محض» از آن جهت که دانشجویی با روحیه مدرک‌گرایی دیگر به دنبال کیفیت علم اندوزی نخواهد بود و صرفا اهداف خود را در جهت نیل به مدرک تعیین می‌کند. به نظر می‌آید مدرک‌گرایی را نمی‌توان محصول سالیان اخیر دانست. شاید بتوان گفت که این پدیده در سال‌های اخیر و در میان دانشجویان رواج چشمگیری داشته است اما نمی‌توان آن را موجود تازه به دنیا آمدۀ این سال‌ها دانست.

چرا جوان امروز به جای اشتیاق به کسب مهارت و تجربه به اخذ مدرک بالاتر فکر می‌کنه؟ از یه منظر این خواستۀ عمومی جامعه است که جوونها رو به این سمت سوق می‌ده و از طرفی بی توجهی به کیفیت مهارت و فقدان شایسته‌سالاری در بعضی نهادها و بنگاه‌های شغلی باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شه.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی دخت توکل
گزارشگر: ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول