نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

تغییرات بدنی در نوجوانی و لوزه بزرگ در كودكان در برنامه نبض چهرشنبه سی ام مرداد درباره تغییرات بدنی در نوجوانی و لوزه بزرگ در کودکان صحبت شد.

نوجوانی از تغییرات سریع و فوق العاده ای برخوردار است، دومین مرحله تغییر و تحوّلات چشمگیر و پرشتاب است. از این رو، روان شناسان بیشتر تمایل دارند که در این مورد به جای «رشد» واژه «جهش» را به کار گیرند

1398/06/12
|
16:10

در سال های اولیه بلوغ (سنین 12 تا 13 سالگی) تغییرات عمیقی در سیستم زیستی بدن به وجود می آید، شکل و اندازه بدن تغییر می کند و دستخوش دگرگونی می شود و تیپ بدن نوجوان مانند قالب و اندازه بزرگسالان می شود.
اعضای بدن از پایین به بالا رشد می کند، به گونه ای که ابتدا پاها بزرگ و کشیده می شوند، سپس رشد بخش های میانی بدن و عضلات شروع می گردد و به همین ترتیب سایر اعضای بدن هم متحول میشوند.
افزایش ناگهانی قد و وزن واضح ترین نشانه ی بلوغ است. این تغییر سریع به طور معمول در دختران و پسران حدود 2 سال طول می کشد. بیشتر دختران در سنین بین 14 تا 15 سالگی به قد بزرگ سالی می رسند، اما در اکثر پسران این رشد در حدود 18 سالگی است . قبل از رشد ناگهانی بلوغ جسمی ، به دلیل آنکه دختران زودتر به رشد بدنی می رسند، برای یک دوره کوتاه سه تا چهار ساله، دختران بلند قدتر و سنگین تر از پسران هم سال خود هستند، اما پس از آنکه جهش ناگهانی بلوغ در پسران رخ می دهد قد آنان بلندتر از قد دختران می شود.حلق ، لوزه‌ها و آدنویید یکی از شایعترین نقاطی از بدن هستند که دچار عفونت میشوند و بزرگ شدن لوزه ها یکی از شایعترین مشکلات کودکان میباشد. یکی از شایعترین عمل هایی که بر روی کودکان انجام میشود برداشتن لوزه هاست.

دسترسی سریع
نبض