16اسفند، آغاز ماه رجب، ماه حرمت، قداست و لیلة الرغائب

16اسفند آغاز ماه رجب و لیلة‌الرغائب بر همه‌ی شیعیان جهان مبارک باد

1397/12/16
|
12:24

16اسفند ماه مصادف با لیلة‌الرغائب و آغازماه رجب، ماه حرمت، قداست و فضیلت است. رسول اکرم (ص) فرموده‌‏اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‏ به پایه‌ی آن نمی‌‏رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است. آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد، خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهی از او دور می‌شود».

رغائب جمع رغیبه است به معنای «امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر» یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان به دست می‌‏آید. در حدیث است شب جمعه اول این ماه احیا و بیداری و نیایش فضیلت ویژه دارد و موجب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است.

ماه رجب، به دلیل برخورداری از مزایای گوناگون و توجه به ابعاد معنوی آن، نام‏‌های دیگری نیز دارد: نام‏‌هایی مثل ماه آمرزش خواهی (شهرُ الاستغفار)؛ ماه تک (رَجَبُ الفَرد) به دلیل تنها واقع شدن و جدا شدن آن از سایر ماه‌‏های حرام؛ سرشار (رَجَبُ الاَصَبّ) به دلیل نزول سرشار رحمت الهی؛ ماه امیرمؤمنان (شهرُ امیرِالمؤمنین)، ریسمان الهی و اَصَمْ یعنی برخوردار از فضیلت‏‌های بسیار.

ماه رجب، از ماه‏‌های بزرگی است که میلاد سه امام معصوم، امام علی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جواد (ع) در آن واقع شده است. این ماه، یکی از چهار ماه حرام است که در آن از جنگ و خون‏ریزی نهی شده است.

از جمله فضیلت ماه رجب آن است که ایام البیض در آن واقع شده است. یعنی روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم و اعتکاف برای خدا و روزه ‏داری، در آموزه‌های دینی بر آن تأکید و سفارش شده است. در واقع لیله‌الرغائب مهمانی برای خواستن بهترین آرزوهاست و پروردگار که بخشنده‌ترین بخشندگان است، لطف و کرمش دراین شب شامل حال بندگانش می‌شود.

از امام صادق (ع) نقل شده که حضرت محمد (ص) فرمود: «رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است و رجب را «اصب‏» می‌‏گویند زیرا که رحمت ‏خداوند در این ماه بر امت من بسیار ریخته می‌شود پس بسیار بگویید استغفرالله و اسئله التوبة».

16 اسفند آغاز ماه رجب ماه حرمت، قداست، فضیلت و لیلة‌الرغائب بر همه‌ی شیعیان جهان گرامی و مبارک باد.

دسترسی سریع