منظریه یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

منظريه

پرداخت به مفاهیم علوم انسانی از دریچه «منظریه»

محمد حسین جمال‌زاده سردبیر برنامه «منظریه» رادیو جوان درباره محتوای این برنامه رادیویی بیان كرد: «منظریه» كاری از دبیرخانه جشنواره علوم انسانی عمار است كه از دریچه آثار ادبی و هنری به مفاهیم علوم انسانی می‌پردازد.

1401/11/08
|
10:20
|

جمال زاده افزود: در این برنامه سوژه‌هایی كه در ادوار گذشته جشنواره فیلم عمار مورد بررسی قرار گرفته، از حیث نظری و عملی به بحث میان اندیشمندان با دیدگاه مفاهیم علوم انسانی قرار می‌گیرد. بسیاری از مؤلفه‌های گفتمان انقلاب در مستندها، فیلم‌ها و آثار رسانه‌ای فیلم عمار با ابعاد نظری جشنواره علوم انسانی بررسی می‌شوند.

وی درباره محور این گفتگو‌ها اضافه كرد: برنامه «منظریه» محفلی است برای گفتگو با اندیشمندان كشور درباره سوژه‌ها و موضوعات مرتبط به جشنواره فیلم عمار است كه آثارشان به دبیرخانه جشنواره رسیده است. حالا این آثار یا واجد كسب رتبه شده اند یا نشده اند؛ ولی موضوعات و سوژه‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرند و از دیدگاه مفاهیم و مؤلفه‌های گفتمان انقلاب اسلامی بررسی خواهد شد و بخشی از این مؤلفه‌ها به عنوان مثال مسئله زنان و پشتیبانی از جنگ، جزء یكی از مسائلی بوده است كه در «دهه 60» كشور درگیرش بوده و كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برخی از هنرمندان به سراغ این نوع سوژه‌ها رفتند و آثارشان در جشنواره فیلم عمار پذیرفته شده است. مانند مستند «ننه قربون»، مستند «خیرالنساء» این اشخاص زنانی بودند كه پشتیبانی از جنگ را بر عهده داشتند. خیرالنساء كسی بوده كه نان می‌پخته است و نان‌ها را همراه زنان روستایی در منطقه غرب خراسان رضوی برای جبهه‌ها می‌فرستاده. ننه قربون، برای سربازان و رزمندگان دستكش می‌بافته است. مستند این سوژه‌ها ساخته شده و این مستند‌ها از دیدگاه وجوه نظری و علمی در جشنواره علوم انسانی عمار بحث شده است و ما در برنامه منظریه در مورد این مباحث بیشتر گفتگو خواهیم كرد.

این سردبیر اضافه كرد: در این برنامه به موضوعاتی مانند زنان و پشتیبانی از جنگ و زنان انقلاب، انقلاب وتربیت، انقلاب ومسجد، آزادی و اعتراض می‌پردازد. یا مفاهیمی كه كمتر در گفتمان انقلاب اسلامی پرداخته شده مانند آزادی چیست؟ حد و مرز اعتراض چیست؟ اعتراض و مطالبه گری چیست؟ تفاوت آن با اغتشاش چیست؟ و ... ذیل این مفاهیم می‌گنجد.

محمد حسین جمال زاده تصریح كرد: به مفاهیم و مؤلفه‌های گفتمان انقلاب اسلامی، مسئله تضاد و توسعه، مسئله فرهنگ و جهاد پیشرفت در كشور و داستان و رمان نسبتشان با انقلاب اسلامی چیست و ... بیشتر بحث خواهیم كرد.

برنامه «منظریه» كاری از گروه جوان واندیشه و جشنواره علوم انسانی عمار است كه به تهیه كنندگی مجتبی امیری و سردبیری و اجرای محمد حسین جمال‌زاده روی آنتن شبكه می‌رود. این برنامه به نویسندگی ابوالفضل شهبازی و پژوهشگری امجد خروشی یكشنبه‌ها از ساعت 22:00 روی آنتن شبكه جوان می‌رود.

دسترسی سریع
منظریه