شیفت خلوت شنبه تا سه شنبه از ساعت 20:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

شيفت خلوت

ضرورت استفاده ضدآفتاب در تمام فصول

برنامه‌ «شیفت خلوت» رادیو جوان با دكتر سید مسعود داودی متخصص پوست، مو و زیبایی گفتگو كرد.

1402/03/16
|
11:52
|

دكتر سید مسعود داودی در برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان اظهار كرد: نور آفتاب از قسمت های مختلفی تشكیل شده است كه شاید مضرترین قسمت آن اشعه ماوراء بنفش باشد و با توجه به اینكه لایه اوزون نازك شده است، ماوراء بنفش بیشتری نسبت به گذشته به سطح زمین می رسد. بنابراین آثار زیانبار آفتاب، نسبت به گذشته افزایش پیدا كرده است. كرم های ضد آفتاب، كرم هایی هستند كه می توانند مقاومت پوست را در مقابل آفتاب افزایش بدهند و كارایی آن تا حدودی اشعه به خصوص ماوراء بنفش را فیلتر می كند كه به پوست ما اصابت نكند.

سید مسعود داودی درباره طریقه مصرف صحیح ضد آفتاب اشاره كرد: ضدآفتاب باید به حد كافی روی پوست گسترش پیدا كند، میزانب كه معمولا توصیه می شود این است كه به اندازه قاشق چایخوری باشد كه روی كل صورت باید پخش شود. و همچنین در مورد اصول درست مصرف ضدآفتاب باید توجه خاصی به قسمت هایی كه معمولا نادیده گرفته می شود؛ مانند لاله های گوش، پشت گردن و پشت دست ها كه بسته به شرایط مختلف كه ممكن است تحت تأثیر آفتاب قرار بگیرد.

متخصص پوست، مو، زیبایی در برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان درباره دوام ضدآفتاب بیان كرد: ضدآفتاب معمولا در شرایطی مثل استخر، تعریق، ورزش را در نظر نگیریم به حدود 2 الی 3 ساعت روی پوست دوام دارد. بعد در اثر اینكه از هم گسیختگی پیدا می كند، دیگر تأثیر آنچنانی نخواهد داشت. بنابراین توصیه می شود ضدآفتاب را در حالی كه در معرض نور خورشید هستیم، هر 2 الی 3 ساعت یكبار باید تمدید شود، اما اگر وارد فضای بسته می شویم، دیگر لازم نیست كه تكرار شود.

سید مسعود داودی راجع به اینكه ضدآفتاب در تمام فصول سال باید استفاده شود، عنوان كرد: از آنجایی كه نور ماوراء بنفش مهم و مضر است و در فصول زمستان نیز نور ماوراء بنفش می رسد، بنابراین استفاده از ضدآفتاب حتی در فصل زمستان و در آب و هوای ابری نیز توصیه می شود و چه بسا در فصل زمستان وقتی كه برف روی زمین است، نور خورشید به برف كه تابیده می شود، شاید 8 برابر آفتاب معمولی، نور ماوراء بنفش در اثر انعكاس ساطع و به پوست اصابت می كند ولی مواقعی كه بارندگی صورت می گیرد، استفاده از ضدآفتاب ضرورتی ندارد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره آلرژی و حساسیت نسبت به ضدآفتاب توضیح داد: اصولا آلرژی و حساسیت ممكن است به تدریج ایجاد شود، یعنی یك فرآورده ای را مدت ها استفاده می كردند، مشكلی نداشته است و همچنین به تدریج آلرژی ایجاد شود. كسانی كه پوست حساسی دارند، راحت تر و سریع تر ممكن است دچار چنین آلرژی شوند و توصیه می شود این دسته از افراد از ضد آفتاب های مخصوص اطفال استفاده كنند.

وی ادامه داد: ضدآفتاب ها دو نوع هستند، انواع فیزیكی و شیمیایی‌ و آن حساسیت ها و آلرژی ها بیشتر در انواع شیمیایی مشاهده می شود، بنابراین ضد آفتاب اطفال نیز جزء انواع فیزیكی است و قابل توصیه برای كسانی است كه پوست حساسی دارند، می باشد.

سید مسعود داودی متخصص پوست، مو و زیبایی در برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان توضیح داد: پوست آقایان تیره تر از پوست خانم هاست و نسبت به آفتاب مقاوم تر است. بعضی از شغل ها هستند كه در معرض مستقیم آفتاب نیز هستند. مانند شغل كشاورزی، دام پروری یا شغل های مشابه این ها، حتما لازم است از ضد آفتاب استفاده كنند.

وی در پایان یادآور شد: همچنین افرادی كه به عنوان تفریح به كوه نوردی و اسكی می روند، حتما از ضدآفتاب استفاده كنند. لذا تابش بیش از حد آفتاب باعث آفتاب سوختگی می شود و در دراز مدت یعنی 5 الی 20 سال بعد می تواند باعث تغیرات مربوط به پیری پوست، چین و چروك عمیق، لكه های پوستی و همچنین سرطان های پوستی شود.

دسترسی سریع
شیفت خلوت