شیفت خلوت شنبه تا سه شنبه از ساعت 20:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

شيفت خلوت

اهدای خون باعث پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی می شود

دكتر حسن عباسی ‌متخصص خون و انكولوژی با برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان درباره علت غلظت خون و اهدای خون به صورت تلفنی گفتگو كرد.

1401/12/20
|
09:46
|
دكتر حسن عباسی ‌متخصص خون و انكولوژی با برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان اظهار كرد: افرادی كه سالی سه یا چهار بار اهدای خون می كنند، از بیماری های قلبی و عروقی در امان هستند.‌ ضمن اینكه این كار برای بدن انسان مفید است، همچنین اهدای خون دوستان قابل تقدیر است.

متخصص خون و انكولوژی درباره علت غلطت خون عنوان كرد: وقتی كه خون غلیظ می شود، تعداد گلبول های قرمز شناور در خون بیشتر می شوند. طبیعتاً وقتی كه این ها بیشتر می شوند یعنی اینكه خون غلیظ است و این ها علل مختلفی دارند كه در سنین مختلف ممكن است علت، مختلف و متفاوت باشد. مثلا در بچه هایی كه بیماری مادرزادی قلبی دارند و خونشان، اصطلاحاً می گویند شنت بین قلب راست و قلب چپ پیدا می كند، این شنت وقتی از طرف راست به چپ باشد، باعث می شود كه خون اكسیژنه با خون غیر اكسیژنه با هم مخلوط شود و لذا مكانیسم طبیعی بدن گلبول قرمز بیشتری بسازد، تا اكسیژن بیشتری آزاد كند.

وی ادامه داد: در افراد مسن مثلا كسانی كه بیماری مزمن ریَوی دارند، چون ریه نمی تواند اكسیژن كافی را تامین كند، گلبول قرمز بالا می رود و می خواهد كه تعداد بیشتری بسازد. كه به این ها غلظت خون ثانویه می گویند، یعنی یك علتی در بین این ها وجود دارد. بعضی از موارد هم ژنتیك هستند كه آنها هم معمولا بی آزار هستند، كه به طور ژنتیك ممكن است یه تعدادی از افراد تعداد «آر بی سی» خونشان بالا باشد كه معمولاً مشكلی ایجاد نمی كند و می توانند با اهدای خون این مشكل رو برطرف كنند و دچار مشكل خاصی نمی شوند.

حسن عباسی متخصص خون اضافه كرد: اما از نظر علائم بالینی ممكن است، این ها دچار سرگیجه، قرمز شدن صورت، خستگی پیدا كنند و یك حالت پر خونی كه در چهره این ها پیداست و وقتی آزمایش می دهند با یك آزمایش خیلی ساده خون كه بهش «سی بی سی» نام دارد، متوجه خواهیم شد، هماتوكریت یا هموگلوبین این ها بالاست و تعداد (آر بی سی ) افزایش پیدا كرده است و ما اینگونه متوجه می شویم كه غلظت خون دارند.

دكتر حسن عباسی ‌متخصص خون و انكولوژی افزود: یك مورد نادری هم از غلظت خون وجود دارد كه به عنوان پلیستمی اولیه می گویند. كه به علت مسائلی كه در مغز و استخوان به وجود می آید و ممكن است باعث بزرگ شدن طحال شود كه پلیستمی اولیه منجر به این شود كه مقدار غلظت خون آنقدر شدید شود كه ما مرتب لازم باشد این ها را فصد كنیم یا مرتب لازم باشد به آنها دارو بدهیم و از دارو استفاده كنیم و این نوع باید از انواع دیگر تشخیص داده شود وگرنه انواع دیگر معمولاً مشكل ساز نیستند. كافیست از نظر قلب و ریه فرد مبتلا به غلطت خون را مورد بررسی قرار گیرد.

حسن عباسی در پاسخ به اینكه سرطان خون چه علائمی دارد، اذعان كرد: سرطان خون ممكن است یكسری علائم عمومی داشته باشد. مانند: بدن درد، تب، درد استخوان و كاهش وزن ... یكسری علائم های اختصاصی هم در خون وجود دارد كه شامل:كم خونی، اُفت پلاكت و عفونت های كه ممكن است بر اثر بهم ریختن گلبول های سفید ایجاد شود و غدد لنفاوی كه در ناحیه گردن، كبد یا طحال بزرگ شود. اما همه این ها با هم نیستند و ممكن است، هركدام از این ها در بیماری های دیگری هم دیده شود.

این كارشناس خون و انكولوژی درباره كمبود پلاكت خون گفت: پلاكت ها در انعقاد خون نقش بسیار اساسی دارند و لذا اگر كه این ها به هردلیلی كمبود پیدا كنند، ممكن است به دلیل وجود آنتی بادی ها یا به دلیل بیماری های مغز و استخوان باشد. این ها باعث می شوند كه خونریزی به راحتی بند نیاید. اما در بچه ها علل بسیار متفاوتی دارد، مثلا ممكن است كه مادرزادی یا اكتسابی باشد و كسی كه خونش دیر بند می آید، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

حسن عباسی درباره اینكه خون به طور طبیعی آیا باید سیاه باشد، خاطرنشان كرد: لذا معمولا سیاهرگ ها در سطح وجود دارند و شریان ها كه خون قرمز دارند در عمق بدن هستند، بنابراین وقتی كه از سطح خونریزی انجام می شود، وریدها و موی رگ های وریدی خونریزی می كنند كه به طور طبیعی این ها سیاه هستند، اگر خون شریانی سیاه بود، باید به دنبال‌ علت باشیم.

این كارشناس خون، درباره اینكه برای رقیق كردن خون چه كار بایدكنیم، افزود: در موارد خاصی برای رقیق كردن خون از دارو استفاده می شود، ولی بهترین راه برای برطرف كردن غلظت خون، اهدای خون است یا اینكه فصد كردن پیشنهاد می‌شود، البته با حجم كمتری فصدصورت گیرد و به تجویز پزشك انجام دهند.

حسن عباسی درباره خوردن آسپرین برای كسانی كه غلظت خون دارند، گفت: ابتدا افرادی كه غلظت خون به طور واقعی دارند، خوردن آسپرین تجویز می شود، اما قبل از اینكه بخواهند، این دارو را استفاده كنند، باید آزمایش
بدهند و به پزشك مراجعه كنند، اگر پزشك تجویز كرد، زیر نظر پزشك آسپرین مصرف كنند.

این كارشناس خون درباره اهدای خون تصریح كرد: كسانی كه خون اهدا می كنند، اگر كه شرایط اهدای خون را داشته باشند، با توجه به معاینه و سوابقی كه پزشك اهدای خون می پرسد، می توانند خون را اهدا كند، اما یكسری محدودیت هایی وجود دارد، از جمله: بیماری ها، مصرف بعضی از داروها، افراد بالای 60 سال كه معمولا این سنین را منع می كنند و كسی كه یك بار سكته كرده باشد را بررسی می كنند اما معمولاً این ها نمی توانند اهدا كننده خون باشند.

دسترسی سریع
شیفت خلوت