شیفت خلوت شنبه تا سه شنبه از ساعت 20:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

شيفت خلوت

حجت اسلام والمسلمین علی سرلك: شادی محصول برنامه ریزی، توان و تلاش است

وقتی یك كسی برنامه ریزی و برای برنامه اش تلاش می كند و برنامه اش برنامه دقیقی است، در مسیر موانع را با همت و تلاش خود برطرف می كند. وقتی كامیاب می شود، یك احساس رضایت عمیقی او را سرشار می كند، یكی از نشانه های این شادی خنده و تبسم است.

1401/12/18
|
09:07
|


حجت اسلام والمسلمین علی سرلك كارشناس مذهبی در ویژه برنامه «روز ماه» رادیو جوان بیان كرد: وقتی یك كسی برنامه ریزی و برای برنامه اش تلاش می كند و برنامه اش برنامه دقیقی است، در مسیر موانع را با همت و تلاش خود برطرف می كند. وقتی كامیاب می شود، یك احساس رضایت عمیقی او را سرشار می كند، یكی از نشانه های این شادی خنده و تبسم است.


سرلك در ادامه افزود: خداوند ما را اساسا‌‌‌‌ برای شاد شدن آفریده، شادی آن ظرفیت بزرگی است كه انسان‌ها را به افق ها، كرانه ها و آن چیزی كه شایسته آنهاست می كشاند، شادی یك احساس بسیار دلنشین است كه به نظرم اسم هیجان روی شادی گذاشتن جفاست، شادی محصول احساس موفقیت است.

این كارشناس مذهبی عنوان كرد: البته خیلی ها بین خنده و تبسم گیر افتاده اند، فكر می كنند كه شادی با خنده مساوی است و خود این باعث شده كه اصالت شادی را به خنده بدهند، می خندند و می خندانند حتی به قیمت گریه انداختن دیگران، حتی به قیمت معصیت خداست، سرمایه خنده های خیلی ها،‌گریه های دیگران است.

این كارشناس مذهبی تصریح كرد: آن شادی كه راجع به آن از نگاه دین صحبت می كنیم؛ شادی است كه پشت آن معنویت و یك احساس هارمونی و تناسب اینكه همه چیز سر جای خودش است و چقدر خوبه كه به جلو حركت می كنیم و موفق هستیم، وجود دارد‌.

علی سرلك با توجه به كلام خدا درباره شادی خاطرنشان كرد: قرآن مجید در سوره یونس می فرماید:«قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَٰلِكَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ» به فضل و رحمت خدا شاد باشید و همچنین شاعر عزیزمان، شیخ محمود شبستری می فرماید: «جهان چون زلف و خط و خال و ابروست/كه هر چیزی به جای خویش نیكوست»با این نگاه همیشه انسان اگر تلاش خودش را كرده باشد و ‌در نهایت توكل هم كرده باشد، آرام و شادترین آدمهاست، نشانه شادی هم آرامش است.

سرلك در پاسخ اینكه چرا ما از الگوهای شادیمان درست تبعیت نمی كنیم عنوان كرد: چون می خواهیم به معنای غلط جوانی كنیم، جوانی در ذهن بعضی ها یعنی اسیر لحظه ها بودن و در چاله گذرها و نماندی ها گیر افتادن، خیلی ها هستند كه می گویند بگذارید جوانیمان را كنیم كه منظور از این جوانی كردن، یعنی اینكه بگذارید حالمان را كنیم و كاری به مسئولیت ها و تعهدهایمان نداشته باشیم.

این كارشناس مذهبی خاطرنشان كرد: تمام غصه و قصه ما این است كه صورت مسأله را اشتباه بفهمیم، شادی محصول موفقیت است، شادی محصول برنامه، توان و تلاش است و در همه‌ این ها خنده و تبسم وجود دارد.

علی سرلك در پایان گفت: حضرت مولانا می فرمایند: «در بلا هم می‏چشم لذات او / مات اویم مات اویم مات او» و این رزق هر كسی شده، جنس اصل را پیدا كرده است . ان شاالله این روز خوب بر همه ما مبارك باشد، از بركه حیات بخش روز نیمه شعبان جرعه نوش باشیم، با استمداد از یاد و توسل به ساحت مقدس قطب عالم امكان، حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، ان شاالله به زودی ظهور كنند‌ و در محضر مباركشان باشیم و ان شاالله جشن نیمه شعبان سال بعد را با حضور این بزرگوار، به شادی واقعی دست پیدا كنیم.

دسترسی سریع
شیفت خلوت