شیفت خلوت شنبه تا سه شنبه از ساعت 20:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

شيفت خلوت

شایع ترین علت كمر درد زایمان، ضعف عضلات كمر است

دكتر محمود رضا آل بویه: متاسفانه در مورد كمر درد یك باوری وجود دارد و در جامعه اتفاق افتاده است كه مریضی كه از كمر بی حس می شود، بخصوص خانم های حامله ایی كه برای سزارین معمولا روش اسپانیال استفاده می شود، بعد از آن دچار كمردرد شده اند.

1401/12/17
|
16:43
|دكتر محمود رضا آل بویه فوق تخصص بیهوشی و درد، درباره روش اسپاینال برای خانم های باردار در گفتگو با برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان اظهار كرد: متاسفانه در مورد كمر درد یك باوری وجود دارد و در جامعه اتفاق افتاده است كه مریضی كه از كمر بی حس می شود، بخصوص خانم های حامله ایی كه برای سزارین معمولا روش اسپانیال استفاده می شود، بعد از آن دچار كمردرد شده اند.

محمود رضا آل بویه اضافه كرد: اما این موضوع هیچ ارتباطی با آن روش بی هوشی یا آن اقدام از روش اسپاینال ندارد و یكی از شایع ترین علت كمر درد زایمان ضعف عضلات كمر است كه این اتفاق رخ می دهد و مردم این را به آمپول بیهوشی نسبت می دهند، در صورتی كه به آن ارتباطی ندارد.

آل بویه درباره بیهوشی افراد مسن عنوان كرد: افراد مسن اگر مرتبط به نوع عملی كه برای آنها اتفاق می افتد و نیاز به آن عمل داشته باشند و اینكه جای عمل كجا قرار دارد، تصمیم گیری در مورد “روش بیهوشی” و عملی كه نیاز دارد، انجام می شود. غالبا اگر جای عمل و نوع عمل به گونه ای باشد كه بتوان روش هایی غیر از بیهوشی عمومی، این اقدام را انجام داد، معمولا از آن روش ها استفاده خواهد شد.

آل بویه در ادامه افزود: اما اگر در نهایت ناحیه نوع عمل به گونه ای باشد كه اجتناب ناپذیر باشد، قاعدتا مریض باید بیهوش شود و قطعا ریسك بیهوشی و عمل وجود دارد، برای كنترل كردن نیاز به مراقبت های خاص، تمرینات خاص و داروهای خاص نیاز دارد، یك شب یا بیشتر در بخش مراقبت های ویژه باید تحت نظر باشد.

دكتر آل بویه در پاسخ كسانی كه بخاطر جراحی بیهوش می شوند آیا بعد از بیهوشی عوارضی وجود دارد، عنوان كرد: هر اقدامی، هر بیهوشی و هر دارویی كه به مریض تجویز می شود، مرتبط به نوع دارو می تواند عوارض مختلفی برای مریض اتفاق بیفتد. مهم اینكه میزان عارضه بیشتر است یا منفعتی مریض از این اقدام می برد. به صورت كلی نمی توان گفت؛ كه بیهوشی بی عارضه است و همچین چیزی وجود خارجی ندارد.

وی ادامه داد: در بعضی از افراد بسته به نوع دارویی كه استفاده می شود و میزان مشكلاتی كه دارند، اگر مشكل كبدی داشته باشند، می تواند عوارض كبدی یا كلیوی ایجاد كند، بخاطر اینكه متخصص بیهوشی بالای سر مریض، وضعیت قلب، عروق، كلیه و مغز را پایش می كند و بر اساس آن، داروی مورد نیاز و روش بیهوشی استفاده می شود.

آل بویه درباره اینكه ترس از بیهوشی می تواند باعث شود كه شخص دیرتر به هوش بیاید یا اصلا روی روند جراحی آن تأثیری بگذارد، تصریح كرد: قطعا ترس یا به نوعی حس آزاد شدن مدیاتور ها یا كاتكولامین ها در بدن می شود، كه آزاد شدن كاتكو لامین ها باعث تأثیراتی می شود كه ضربان قلب و فشار خون مریض را می تواند افزایش یا كاهش دهد و بهم خوردن فشارخون و ضربان قلب روی اداره ی بیهوشی و شروع و پایان آن تأثیر دارد. البته بیهوشی كه برای مریض اتفاق میفتد و به فاز كامل بیهوشی می رود، عملاً ارتباطش از این ماجرا كاهش پیدا می كند، اما بیماری كه قبل از عمل دچار ترس شده و در طول عمل ما مشاهده می كنیم كه دچار افزایش ضربان قلب نامناسبی هستیم، كه ارتباطی با سطح بیهوشی و با داروهایی كه استفاده شده، ندارد و برای خنثی كردن برای اتفاقی كه رخ داده، گاهی وقت ها برای مریض نیاز پیدا می كنیم تا از داروهایی استفاده كنیم.

دسترسی سریع
شیفت خلوت