شیفت خلوت شنبه تا سه شنبه از ساعت 20:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

شيفت خلوت

عدم شناخت صحیح مادران تهدیدی است برای سلامت نوزادان

دكترحسن بوسكابادی فوق تخصص اطفال: نكاتی را باید مادران جوان در مورد نگاهداری از نوزادان بدانند، اینكه در ساعت اول پس از تولد نوزاد از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار است، از این رو مادران باید نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

1401/12/16
|
08:52
|


بوسكابادی در گفتگو با برنامه «شیفت خلوت» رادیو جوان، در پاسخ به اینكه بزرگترین خطری كه سلامت نوزادن را تهدید می‌كند، عنوان كرد: موضوعاتی كه در ماه های اول نوزادان را تهدید می كند، یكی كاهش مصرف شیر مادر توسط والدین است، متاسفانه تهدید جدی محسوب می شود، استفاده كردن از شیر خشك و كمتر استفاده كردن از شیر مادر توصیه نمی شود.

این فوق تخصص اطفال اضافه كرد: عدم یادگرفتن مادر شدن در ماه های اول تولد، مخصوصا در روزها و ساعات اول تولد نوزاد موجب بروز مشكلاتی برای نوزاد خواهد بود و اغلب این مادران دخترهای جوان هستند و مادر شدن را یاد نگرفته اند. عدم آگاهی مادر ، آسیب جدی به سلامت نوزاد در ساعات اول تولد به نوزاد میزند.

حسن بوسكابادی خاطرنشان كرد: در روزهای اول، زردی نوزادن خیلی مهم و حائز اهمیت است و یك تهدید برای سلامت نوزادان خواهد بود. عدم شناخت صحیح مادر از نگاهداری نوزاد یك تهدید برای سلامت آنهاست، همچنین مشكلاتی كه مادر در طی دوران حاملگی داشته است كه در روزهای اول یا در ماههای اول به دنیا آمدن نوزاد تاثیرگذار خواهد بود، باید مراقب این اثرات باشند.

فوق تخصص اطفال افزود: یك زایمان ایمن " زایمان طبیعی" خواهد بود، خیلی در سلامت نوزاد مؤثر است و می تواند سرنوشت نوزاد را متحول كند. بهتر است از سزارین های نابجا خوداری شود كه سلامت نوزاد را به خطر نیندازند. باید رشد و تكامل بچه ها را به درستی مدیریت نمائیم و مشكلات بچه ها را تشخیص و به موقع رسیدگی كنیم.

دكتر بوسكابادی درباره استفاده از شیرخشك اشاره كرد و گفت: اگر وزن بچه كافی بود بهتر است كه شیر خشك را قطع كنند. شیرخشك سیری ناپذیر است و اما شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است. اگر نوزادان سابقه آلرژی یا رفلاكس داشته باشند، شیرخشك این ها را تشدید می كند. بهتر است والدین اول نوزاد را وزن كنند، اگر وزن مشكلی نداشت شیرخشك را قطع كنند و در غیر اینصورت اگر نوزاد مشكل وزن داشت از شیرخشك های مخصوص استفاده شود كه رفلاكس و آلرژی را تشدید نكند.

بوسكابادی در خصوص پیشگیری از آلرژی ها عنوان كرد: یكی از راههای پیشگیری از آلرژی ها عدم مواجهه شدن فرد با آن آلرژی شناخته شده است یا از قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت‌ زا خوداری كند. مثلا: سرماخوردگی كه آلرژی را تحریك می كند باید از راه هایی كه برای پیشگیری از سرماخوردگی وجود دارد، استفاده كنند. كمتر در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد تردد كنند.

وی ادامه داد: كسانی كه آلرژی دارند بهتر است در شهریور ماه واكسن آنفولانزا بزنند كه در زمستان ها كمتر دچار سرماخوردگی شوند، از خوردن موادغذایی، مانند: خوردن بادام زمینی یا گردو ویا هرچیزی كه باعث می شود كه آلرژی را برانگیخته كند، خورداری نمایند.

بوسكابادی اضافه كرد: سرماخوردگی ها معمولا یك فاز كاهش و افزایش دارند، علاوه بر سرفه و عطسه، علائم سرماخوردگی می‌تواند، شامل گلودرد و آبریزش و گرفتگی بینی باشد. سرماخوردگی شدیدتر نیزمی‌تواند باعث سردرد، تب و بدن درد شود. ولی تفاوت آبریزش آلرژیك با سرماخوردگی در این است كه معمولا فرد در محیطی قرار می‌گیرد، مثلا، در فصل بهار در میان گل و گیاه قرار بگیرد و دچار آب ریزش بینی می شود و آبریزش آلرژیك علامتی ندارد، اما همراه با تب، سرفه، بدن درد خواهد بود.

بوسكابادی اضافه كرد: فردی كه آلرژی دارد و مثلا گل و گیاه باعث تشدید آلرژی شخص می شود بهتر است با این محیط ها مواجه نشود، بعضی از این بچه ها كه آبریزش مداوم دارند باید به پزشك مراجعه و لوزه و سینوزیت اگر دارند درمان شوند.

حسن بوسكابادی در پایان درباره یبوست،گفت: شایع‌ترین دلایل یبوست، از آموزش زود هنگام دستشویی رفتن است و یا تغییر در رژیم غذایی است، مانند خوردن ماست، موز، انار… بهتر است كه با مواد غذایی ملین یبوست كودك را رفع و درمان كنید.

دسترسی سریع
شیفت خلوت