رادیوم شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو جوان

راديوم

رالف را نجات دهیم!

چگونگی آزمایش حیوانی و پروندۀ ویژۀ رادیوم با خانم دکتر کیانا فرهی.

1400/03/25
|
13:41

دکتر فرهی با این مقدمه این بحث چالشی را شروع کردندکه از سال 2013 دادگاه عالی اروپا، منع هرگونه آزمایش را بر روی حیوانات چه برای تهیه دارو چه برای لوازم آرایشی تصویب کرد و پیش بینی می‌شود تا سال 2035 در همۀ کشورها از جمله امریکا این امر ممنوع شود. این ممنوعیت حاصل 13 سال تلاش و مبارزه مخالفان این آزمایش‌ها از جمله پزشکان بود.

اما دربارۀ اینکه آزمایش‌ حیوانی به چه صورت انجام می‌گیرد فرهی اینگونه توضیح داد: دزی که برای این دست آزمایش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به دز LD50 یا دز کشندۀ پنجاه معروف است. به این معنا که آزمایش‌ یک ریمل روی خرگوش در نظر بگیرید، هزاران برابر بیشتر از آن چیزی که مصرف کننده در برابر مواد ریمل قرار می‌گیرد به طور مستقیم وارد چشم خرگوش می‌شود و این فرایند هر 12 ، 24 و 48 ساعت تکرار می‌شود تا خرگوش نهایتا نابینا شود. نتیجه به دست آوردن دز کور کنندۀ ریمل است. یا در آزمایشگاه دانشگاه تگزاس تعدادی سگ به مدت 10 سال است که در قفس‌هایی زندانی‌اند و روی آنها داروی فلج عضلانی آزمایش می‌شود و با سرم تغذیه می‌شوند.

در ادامه افزود: همۀ این آزمایش‌ها درحالی انجام می‌شود که در خیلی از موارد این آزمایش‌ها گمراه کننده نیز بوده است. مثلا به تعدادی از سگ‌ها بی‌خانمان دز زیادی دارو برای از بین بردن کلیه داده شد تا عمل پیوند کلیه را آزمایش کنند. اما نتیجه‌ روی آنها منفی بود در حالی که عمل پیوند کلیه بر روی انسان بسیار نتیجه بخش بوده است. یا در سال 1971 آزمایش‌های تحقیقاتی بسیاری دربارۀ سرطان روی خوکچه‌های هندی انجام گرفت و میزان زیادی داروی سمی و مواد سرطان‌زا را وارد بدن این حیوانات کردند به طوری باعث بروز توموری هم وزن خود حیوان شد و اعلام کردند تا انتهای سال 1976 با نتایج به دست آمده از تحقیقات می‌توانیم پایان سرطان را اعلام کنیم. اما الان سال 2021 است و ما همچنان درگیر سرطانیم.

فرهی با بیان اینکه استفاده نکردن از مسکن برای جلوگیری از درد کشیدن حیوان، تلفات و کارامد نبودن نتایج آزمایش‌ بر روی حیوانات، باعث بروز مخالفت‌ها و اعتراض‌ها شد افزود: حالا وقت آن است مانند خیلی از شرکت‌های دارویی و آرایشی از روش‌های جانشین استفاده کنیم. از جمله این روش‌ها استفاده از مدل‌های کامپیوتری است. امروزه ما همۀ ژنوم‌های انسان را به صورت کد شده در اختیار داریم پس می‌توانیم فرمول‌های لوازم آرایشی، داروها و حتی واکسن‌ها را با آن تطبیق دهیم و هرجا که با اخطار روبه‌رو شدیم، دست به تصحیح فرمول اولیه بزنیم. روش بعدی هم میکرو دوزینگ یا کارآزمایی بالینی است که در این روش بعد از اینکه آزمایش‌های آزمایشگاهی و کشت سلولی نتایج مطلوب را به همراه داشتند، با آزمایش‌ 001/0 دز دارو روی خود انسان، به جواب قطعی می‌رسند. شایان ذکر است که این مقدار دز آسیبی به فرد نمی‌زند.

در پایان هم لازم به تاکید است که بعضی از شرکت‌ها انحصار چند شرکتی دارند. بدین معنا که شرکتی که لوازم آرایشی را تولید و وارد بازار می‌کند، آزمایش‌ حیوانی ندارد؛ اما شرکت سرشاخه از آزمایش‌ حیوانی استفاده می‌کند و نتایج آن بر روی کالا درج می‌شود. با جستجویی ساده فهرست شرکت‌هایی که از روش‌های جدید استفاده می‌کنند در دسترس خواهند بود و به علامت CRUELTY FREE یا خرگوشی که روی آن خط کشیده شده دقت کنید. این علامت این اطمینان را به شما می‌دهد، در تولید کالایی که خریداری می‌کنید هیچ حیوانی آسیب ندیده است و در نظر داشته باشید گیاهی بودن لوازم آرایشی به این معنا نیست که آزمایش‌ بر روی حیوانات ندارند.

تهیه کننده این برنامه آقای شایان بهلولی و سردبیر احسان مهرجو و مجری آن سیاوش صفاریان‌پور بود.

دسترسی سریع
رادیوم