گل طلایی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

گل طلايي

خرج و دخل استقلال با هم نمی‌خواند!

مهمان برنامۀ گل طلایی آقای یحیی‌زاده بودند که در این برنامه دربارۀ درآمدزایی برای باشگاه‌های بزرگی مثل استقلال صحبت کردند.

1400/01/21
|
13:33

یحیی‌زاده، مشاور اقتصادی باشگاه استقلال گفت: «اسپانسرینگ دیگر تنها راه درآمد باشگاه‌ها نیست، درآمدزایی به صورت مدیایی یکی از بزرگترین مسیرهای کسب درآمد برای ورزش است که در ایران هم زیرساخت‌هایش در حال آماده سازی است».

یحیی‌زاده دربارۀ مبلغ دقیق بدهی گفت: «اجازه دهید مباحث حقوقی مربوط به این بدهی بررسی شود و بعد از آن، نتایح خدمت تمامی رسانه‌ها اعلام شود. فقط مردم نگران نباشند.»

در ادامه ایشان دربارۀ مدل‌های درآمدی باشگاه این‌چنین ادامه داد که یکی از روش‌هایی که باشگاه‌ها از آن برای کسب درآمد استفاده می‌کنند، هواداری طرفداران و کمک‌های آنهاست. روش دیگر خدمات ارزش‌افزوده یا پیامکی بود که در سال 97، 98 این سامانه از سمت وزارت ارتباطات به دلیل مشکلاتی که برای مردم پیش آمده بود، برای همۀ اپراتورها قطع شد. البته مصوبه‌ای جدید در دست تصویب است که طبق آن همان درآمد‌ها در قالب کیف پول الکترونیکی در بستر اپلیکیشن‌ها به باشگاه برمی‌گردد. یعنی مردم درازای پولی که می‌دهند، خدمات دریافت می‌کنند. وی در ادامه افزود:‌ آقای دکتر مدنی، مدیر عامل باشگاه، با انتخاب کارگزاری اولین بار در حوزۀ فوتبال برای باشگاه‌های بزرگ، با برگزاری مزایده،‌ روند مثبتی در پیش گرفته‌اند. کف درآمد باشگاه استقلال طبق قراردادی که با هلدینگ‌ ‌کارگزار این تیم، بسته است سالیانه 80 میلیارد تومان خواهد بود.

یحیی‌زاده در جواب اینکه مبلغ این قرارداد برای پرداخت بدهی‌ها کافی است یا خیر، بر این موضوع تاکید کرد که دیگر اسپانسرینگ تنها روش درآمدزایی برای باشگاه‌ها نیست و در کشور زیرساخت‌ها برای کسب درآمد از طریق مدیا مهیا خواهد شد. مثلا بیشتر از 70 درصد پهنای باند کشور در همین حوزۀ ورزش و فوتبال مصرف می‌شود. پس منطقی است که باشگاه‌ها از این درآمد نفع ببرند. در نتیجه، این تیم‌های پرطرفدار به درآمدی پایدار می‌رسند که مبلغ این قرارداد در برابر آن ناچیز خواهد بود. اما این مستلزم این است که همۀ مسئولان و مدیران جدید فدراسیون، اقدامات لازم را انجام دهند تا با سرمایه‌گذارانی که به باشگاه آورده‌اند،‌ بتوانند این بستر مدیای تخصصی را برای زمین فوتبال فراهم کنند. زیرا این مدل درآمدزایی هم به نفع باشگاه‌ است و هم طرفداران آن که می‌توانند از سرویسی ویژه استفاده کنند.

یحیی‌زاده با قبول اینکه روش جمع‌آوری کمک‌های مردمی با دادن شمارۀ کارت یا حساب دیگر منسوخ شده، در انتهای صحبت‌های خود مجدد به این موضوع اشاره داشت که با توجه با ظرفیت هوادارانی که باشگاه‌ها دارند و رایج شدن کیف پول الکترونیکی در کشور، طرفداران هر تیم می‌توانند با استفاده از اپلیکشین‌های مخصوص به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آن باشگاه کمک کنند و خدمات دریافت کنند.

مجری برنامه امیرحسین بابازاده و تهیه کنندۀ آن شایان بهلولی است.

دسترسی سریع
گل طلایی