تماشاخانه پنج شنبه ها از ساعت 17:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

تماشاخانه

رادیو جوان صاحب «تماشاخانه» شد/ وقتی تئاتر از صحنه به آنتن می‌رسد

«تماشاخانه» رادیو جوان برنامه ایست كه با هدف گسترش فرهنگ تئاتر و بررسی نمایش‌های روز كشور پنجشنبه‌ها روی آنتن می‌رود.

1401/10/12
|
14:26
|

غزاله یراقی تهیه‌كننده «تماشاخانه» در مورد این برنامه كه با محور معرفی و نقد نمایش‌های روی صحنه روی آنتن رادیو جوان می‌رود بیان كرد: برنامه «تماشاخانه» به دور از كلیشه‌های معمول، مثل تمرین‌های تئاتر در یك پلاتو جریان پیدا می‌كند. در ابتدای برنامه در یك بخش نمایشی عوامل برنامه به صورت نمایشی هربار قصه‌ای را به صورت نمایش كوتاه بازی می‌كنند و پس از آن وارد موضوع اصلی برنامه می‌شویم.

وی ادامه داد: در هر قسمت از برنامه به بررسی تئاتری كه در آن هفته روی صحنه بوده می‌پردازیم و با گزارش‌های زهرا محسن زاده از آن تئاتر وارد مبحث اصلی برنامه می‌شویم. این گزارش‌ها هم از عوامل نمایش و هم نظرات مردم درباره تئاتری كه اجرا شده جمع‌آوری شده است و به نوعی با نظرات مردم سعی در مخاطب سنجی یك نمایش داریم.

تهیه كننده «تماشاخانه» در مورد نحوه نقد و بررسی نمایش‌ها در این برنامه توضیح داد: ما سعی می‌كنیم از همه جهات یك نمایش را بررسی كنیم. در مورد موضوع و منظور خاص نمایش مطالعه می‌كنیم و از نگاه جامعه شناسی، روانشناسی، هنری، فرهنگی و… به آن می‌پردازیم. همچنین بررسی می‌كنیم كه چرا این نمایش مخاطب زیادی دارد و یا دلایلی كه مخاطبین جوان باید این نمایش را ببینند را مطرح می‌كنیم.

یراقی با اشاره به اینكه هر هفته یكی از فعالان و مسئولان تئاتر مهمان برنامه «تماشاخانه» است گفت: سعی می‌كنیم با مهمان در مورد یكی از مسائل روز تئاتر كشور صحبت كنیم و از آنها قول‌هایی برای بهبود وضعیت تئاتر كشور بگیریم و تمام تلاشمان این است كه صدای دانشجویان، فعالان و مسئولین حوزه تئاتر در تهران و شهرستان باشیم.

وی در مورد دیگر بخش‌های «تماشاخانه» تصریح كرد: در این برنامه سعی می‌كنیم تمامی تئاترهای روی صحنه در كل كشور را مورد توجه قرار دهیم. اگر به تئاترهایی كه در شهرستان‌ها اجرا می‌شود دسترسی نداشته باشیم از خود آن افراد دعوت می‌كنیم تا مهمان تلفنی ما باشند. در هر برنامه توجه ویژه‌ای روی تئاترهای دانشجویی و تئاتر كودك خواهیم داشت و سعی داریم مسئولین آموزش و پرورش را روی خط بیاوریم. همچنین در هفته‌های آتی كه جشنواره‌های مختلف به ویژه جشنواره تئاتر فجر را در پیش رو داریم به طور ویژه به تهیه گزارش از تئاترهای منتخب خواهیم پرداخت.

یراقی در پایان با اشاره به اینكه شعار و هدف اصلی برنامه تماشاخانه «تئاتر برای همه مردم است» بیان كرد: ما می‌خواهیم كاری كنیم كه در آینده‌ای نزدیك چه در تهران چه در شهرستان‌ها شاهد بیشتر شدن تماشاگران تئاترها باشیم.

«تماشاخانه» به تهیه كنندگی غزاله یراقی، با اجرای لاله اكبری، كارشناسی عاصم حاصل مهری و گزارشگری زهرا محسن زاده هر هفته پنج شنبه از ساعت 17:30 روی آنتن شبكه رادیویی جوان خواهد رفت.

دسترسی سریع
تماشاخانه