تماشاخانه پنج شنبه ها از ساعت 17:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

تماشاخانه

ناصری: امسال بخش منطقه‌ای تئاتر جشنواره فجر احیا شده است

مدیر اجرایی جشنواره تئاتر فجر گفت: حدود 7 سالی بود كه بخش منطقه‌ای جشنواره تئاتر فجر تعطیل شده بود. تفاوت ویژه جشنواره امسال با سال‌های گذشته در دیده شدن كارها به صورت حضوری است.

1401/10/11
|
12:17
|

حجت‌الله ناصری، مدیر اجرایی چهل و یكمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در برنامه «تماشاخانه» رادیو جوان درباره حجم ارسالی كارها به دبیرخانه تئاتر فجر گفت: امسال فراخوان ارسال كارها را دیر اعلام كردیم ولی بعد از اعلام فراخوان، دبیرخانه كار خودش را آغاز كرد. اطلاع‌رسانی‌ها هم آغاز شد.
ناصری درباره تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه توضیح داد: در گام اول تعداد 584 اثر برای بخش مستقیم مسابقه بزرگ صحنه به دبیرخانه ارسال شد.

مدیر اجرایی جشنواره تئاتر فجر در پاسخ به این سوال كه چرا شاهد استقبال كم نمایش‌های عروسكی هستیم، افزود: جشنواره عروسكی به عنوان یك جشنواره مستقل برنامه‌ریزی شده و برای كارهای عروسكی محفل خوبی است كه در یك رقابت فشرده خود را بروز دهند.

وی توضیح داد: جشنواره فجر بیشتر حالت كلی دارد. یعنی شاید نمایش‌های عروسكی در جشنواره فجر حضور داشته باشد، ولی به صورت آورده مسابقه نیست. نمایش‌های عروسكی به عنوان نمونه‌ای از تمامی نمایش‌هایی كه در كشور حضور دارد، هستند.

ناصری با بیان اینكه در عرصه‌های نمایشی جشنواره‌های مختلفی در كشور ما وجود دارد، ادامه داد: هر كدام از این جشنواره‌ها براساس گرایش، تخصص و گونه‌ انتخابی محفلی برای رقابتِ گونه نمایشی است. جشنواره فجر هم نتیجه همه این جشنواره‌هاست و آوردگاهی برای حرفه‌ای‌های هر رشته‌ای است.

مدیر اجرایی جشنواره تئاتر فجر در پاسخ به این سوال كه چرا نمایش‌های كهن روی صحنه نمی‌روند، بیان كرد: نه این گونه نمایشی مخاطبان كمی دارد و نه هنرمندان كم‌كاری كردند. این نمایش‌ها باید در جایگاه خودشان بررسی شود. این نمایش‌ها می‌توانند در جشنواره‌ای كه مختص نمایش‌های آیینی، سنتی است، انتخاب شوند و رقابت سالمی داشته باشند. در نهایت در آن آوردگاه سنجیده شوند.

وی درباره تفاوت جشنواره فجر با سال‌های گذشته گفت: حدود 7 سالی بود كه بخش منطقه‌ای جشنواره تئاتر فجر تعطیل شده بود. تفاوت ویژه جشنواره امسال با سال‌های گذشته در این است كه كارها به صورت حضوری دیده می‌شوند. یعنی كارهایی كه از مرحله استانی انتخاب می‌شوند، فیلم‌هایشان بعد از ارسال بازبینی می‌شود و از همان فیلم‌ها، مجدد كارها به صورت حضوری انتخاب می‌شود و داوران حضوری فیلم‌ها را می‌بینند. بنابراین مرحله منطقه‌ای اضافه شده است. امسال دوباره كارها از چهار منطقه مختلف می‌آیند، آثار بازبینی می‌شود و همه این آثار به جشنواره فجر می‌آید.

ناصری در حضور جوانان در جشنواره فجر توضیح داد: از آنجایی كه امسال آقای كوروش زارعی دبیر جشنواره تئاتر فجر هستند، نگاه ویژه‌ای به جوانان و تئاتر شهرستان دارند. ان‌شاء‌الله امسال شاهد بروز و ظهور استعدادهای نو در جشنواره فجر خواهیم بود و استعدادهای تازه‌ای را در عرصه‌‌های مختلف كارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه و ... خواهیم داشت.

«تماشاخانه» به تهیه كنندگی غزاله یراقی و اجرای لاله اكبری پنجشنبه ها 17:30 از شبكه رادیویی جوان روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
تماشاخانه