تماشاخانه پنج شنبه ها از ساعت 17:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

تماشاخانه

شاهنامه فردوسی قابلیت اجرای نمایش دارد

مدیركل هنرهای نمایشی گفت: درحالی كه خیلی از كشورها با اسطوره‌های خودشان دست به تاریخ‌سازی زدند، ما شخصیت‌های فرهنگی‌مان را گم كردیم.

1401/09/27
|
15:20
|

كاظم نظری، مدیركل هنرهای نمایشی در برنامه «تماشاخانه» رادیو جوان درباره برگزاری جشنواره‌های تئاتر گفت: سخت در تلاش هستیم تا جشنواره‌های تئاتر را پشت سر بگذرانیم. ما دو رویداد داشتیم كه درباره جشنواره تئاتر مقاومت بود. دبیر جشنواره آقای فخر موسوی بود و جشنواره باشكوهی در مشهد برگزار شد.

نظری ادامه داد: جشنواره تئاتر استانی و در ماه آینده جشنواره تئاتر منطقه‌ای در چهار منطقه بوشهر، مازندران، كرمانشاه و فارس خواهیم داشت. در ایام فجر هم جشنواره‌های فجر برگزار خواهد شد. در اواخر بهمن جشنواره مریوان را داریم كه جشنواره‌ای خیابانی است و هرساله برگزار می‌شود. امیدواریم در اردیبهشت هم كه ماه تئاتر است، بتوانیم جشنواره نمایش عروسكی را برگزار كنیم.

مدیركل هنرهای نمایشی در پاسخ به این سوال كه چگونه باید دانشجویان را به سمت اجرای آثار سوق دهیم، توضیح داد: بخشی از این موضوع به اداره ما بر‌می‌گردد كه باید حمایت‌ها صورت گیرد. لازم است دستگاه‌های دیگری مانند وزارت علوم در كنار ما باشد و در نهایت دو وزارتخانه، از توسعه و رشد تئاتر دانشجویی حمایت كند.

وی با ابراز امیدواری از برگزاری جشنواره تئاتر دانشجویی كه قرار بود مهر و آبان برگزار شود و به تاخیر افتاد، افزود: امیدوارم این رویداد هنری هم شكل گیرد تا به تئاتر كشور بخصوص تئاتر دانشجویی كمك كند.

نظری در پاسخ به این سوال كه برای انتقال فرهنگ، هویت و تاریخ ایران توسط آثار فاخر ادبی چگونه باید مخاطب را جذب كنیم، گفت: این اتفاق در حوزه آثار فاخر ادبی خیلی كم رخ داده است. نه‌تنها آثار فاخر ادبی بلكه آثار درباره چهره‌های شاخص فرهنگی و فلسفی كم دیده می‌شود. چه اشكالی دارد كه نمایشنامه‌ای درباره زندگی ملاصدرا داشته باشیم و از طریق تئاتر با این شخصیت آشنا شویم. یا شاهنامه فردوسی ما در ژانرها و گونه‌های نمایشی در تهران به نمایش درآید.

مدیركل هنرهای نمایشی با بیان اینكه در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ما این شخصیت‌های فرهنگی را گم كردیم، افزود: یا به این شخصیت‌ها بها ندادیم، یا گم‌شان كردیم یا فكر كردیم كه این آثار از رده خارج شدند. این درحالی است كه خیلی از كشورها با اسطوره‌های خودشان دست به تاریخ‌سازی زدند. اسطوره‌هایی كه معلوم نیست از كجا آمده است. اما ما یكسری اسطوره‌ داریم كه ثبت شدند و توسط شاعران به منظومه تبدیل شدند.

وی ادامه داد: به كشور تاجیكستان نگاه كنید، می‌بینید سینما و تئاتر‌ش در حال فعالیت است و فرهنگش را به این شكل بسط می‌دهد. ما یك خورده در این زمینه كوتاهی كردیم. با انجمن مفاخر ادبی ایران، فرهنگستان و اداره هنرهای نمایشی در حال رایزنی هستیم. همچنین، یك كارگروهی را راه‌اندازی كردیم كه بر روی این حوزه‌ها كار كنند و بچه‌های ما با فرهنگ غنی آشنا شوند. نمایش یك ابزار مهم برای آشنایی و آشتی بین فرهنگ ادبی و با نسل پیش روی ما است.

دسترسی سریع
تماشاخانه