دال شنبه -چهارشنبه از ساعت 12:15 به مدت 30 دقیقه

دربارۀ دماوند

وقف قمستی از دماوند این روزها تبدیل به داغ‌ترین موضوع مورد بحث در كشور شده است.

1399/05/08
|
14:11
|

چند روز پیش خبری مبنی بر وقف قسمتی از یال قلۀ دماوند منتشر شد كه موجی از حیرت را برای همگان در پی داشت. در پس این خبر موقوفه‌ای بود كه بر مبنای آن باید قسمتی از یال قلۀ دماوند به ادارۀ اوقاف لاریجان می‌رسید. در همین ارتباط برنامۀ دال رادیوجوان به كاوش دراین‌باره پرداخت.

در برنامۀ امروز آقای نام دار، معاون امور مجلس سازمان حفاظت از محیط زیست، با اشاره به اینكه قله دماوند دارای 11 پلاك ثبتی است گفت: «از این 11 پلاك 9 پلاك بدون هیچ مشكل و معارضی پلاك دارند و تنها دو مورد است كه با بروز یك اختلاف برای دریافت پلاك با مشكل روبه‌رو شده است».

آقای نام دار با اشاره به حل اختلاف نظر با سازمان اوقاف گفت: «این دو پلاك از حدود هفتاد سال قبل با سندهای قدیمی وقف شده بودند كه در حال حاضر و بارفع ابهامات مشكل مرتفع شده است». معاون سازمان محیط زیست این را هم یادآور شده كه نیمی از اسناد وقفی بامداد چهارشنبه 8 مرداد به نام دولت سندخورده و سازمان حفاظت از محیط زیست به شدت پیگیر موضوع است تا مابقی زمین‌ها به نام دولت شوند.

در ادامه آقای حسنی، معاون سازمان اوقاف، با اعلام اینكه در موضوع قله دماوند بزرگنمایی شده است گفت: «این قبیل وقف‌نامه از قدیم در كشور مرسوم بوده كه تا كنون تمامی این موارد از طریق مصالحه با سازمان حفاظت از محیط زیست حل و فصل شده و موارد ذكر شده در طبیعت به انفال و اموال عمومی مردم برگشته است».

برنامۀ دال هر روز به تهیه‌كنندگی زهره عبدالرحیم و گویندگی صدیقه مرادی با بررسی موضوعات روز كشور از رادیوجوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
دال