دال شنبه -چهارشنبه از ساعت 12:15 به مدت 30 دقیقه

هوشمندسازی نظام مالیاتی

مالیات در هر جامعه‌ای یك بازوی توانمند برای دولت‌ها در امور اداره كشور هستند. از این رو هوشمندسازی مالیات یك امر گریزناپذیر برای همه دولت‌ها منجمله كشور ماست

1399/04/28
|
12:31
|

هوشمندسازی سیستم نظام مالیاتی این روزها به امری بی‌بدیل برای دریافت مالیات تبدیل شده است. در گذشته سیستم مالیاتی رایج در كشور ما مبتنی بر اظهار " مودی " بود بدین معنی كه هر چه صاحب كسب و كار اعلام میكرد توسط مامور مالیات محاسبه و به حساب دولت واریز می‌شد. اما با جایگزینی سیستم دریافت مالیات بر پایه هوشمندسازی، محاسبه‌ها از جانب صاحب كسب وكار و مامور مالیت دقیق و بدون اشتباه شده است.
دكتر لطفعلی بخشی، استاد دانشگاه و كارشناس امور مالیات در گفتگو با «دال» رادیوجوان، با برشمردن مشخصه‌های نظام مالیاتی هوشمند گفت: با این سیستم اخذ مالیات، سازمان امور مالیاتی با دسترسی به تمام حساب‌های بانكی، سامانه‌های خرید و فروش و تبادل ارز و كالا می‌تواند به صورت دقیق و بدون اشتباه مالیات را اخذ كند.
در ادامه هادی خانی معاون امور مالیاتی با اشاره به دیگر مزایای این طرح افزود: در سیستم جدید و هوشمند اخذ مالیات مبتنی بر داده و اطلاعات دقیق است. آقای خانی همچنین اشراف كامل بر فعالیت‌های اقتصادی، عدالت مالیاتی، مبارزه با اقتصادهای قاچاق و زیر زمینی را از دیگر فواید سیستم مالیات هوشمند برشمرد. معاون سازمان امور مالیاتی همچنین از امضاء تفاهم نامه با 100 دستگاه اجرایی در كشور خبر داده و اظهار امیدواری كرد با انعقاد این تفاهم نامه‌ها، موانع قانونی برای اخذ مالیات هوشمند مرتفع شود.

برنامه دالِ امروز به تهیه كنندگی زهره عبدالرحیم و گویندگی لاله اكبری پخش شد. این برنامه هرروز ساعت 12:15 به بررسی رویدادهای مهم سیاسی اجتماعی می‌پردازد.

دسترسی سریع
دال