خط آزاد شنبه تا چهار شنبه از ساعت 17:00 به مدت 90 دقیقه

در خط آزاد مطرح شد وضعیت دو توله یوز تازه متولد شده از زبان مدیركل حفاظت محیط زیست سمنان

در روزهای گذشته، خبرهایی مبنی بر پیدا شدن دو توله یوز در پارك ملی توران منتشر شد و نظرات متفاوتی از سوی كارشناسان محیط زیست را در پی داشت.

1401/09/19
|
10:44
|

دكتر ظاهری، مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان در گفت‌وگو با برنامه خط آزاد، گفت: «تنها زیستگاه زادآور یوز آسیایی در كل ایران و جهان، مجموعه مورد حفاظت توران است كه حفاظت از این عرصه‌ها وظیفه محیط‌بانان حاضر در این منطقه است.

ما در این منطقه علاوه بر یوزهای طبیعی كه در طبیعت وجود دارند، سایت تكثیر در اسارت نیز داریم.»

وی ادامه داد: «اصولاً زایش یوزهایی كه در طبیعت هستند، در بهار اتفاق می‌افتد كه بتوانند در فصل گرما نسبت به رشد و نمو این توله‌ها همراه باشد.

توله‌زایی در خارج از فصل زایمان و فصل زمستان یك اتفاق نادری است كه ما توانستیم آن را به چشم ببینیم. این دو توله از سوی دامدار منطقه قشلاقی مراتع توران مشاهده شد و چون مادر همراه آنها مشاهده نشد، به ما اطلاع دادند و وارد كار شدیم.»

ظاهری درباره اینكه چرا مادر همراه آنها نبود، گفت: «این‌ها مسائلی است كه باید در طبیعت مورد بررسی قرار بگیرد و ما فعلاً دو توله داریم كه از طبیعت و از مادر جدا شدند.

در چهار شبانه‌روزی كه آنجا پایش داشتیم، با نصب دوربین‌های تله‌ای، پایش و ردزنی كه در منطقه انجام شد، هماهنگی و آموزش‌هایی كه با چوپان‌های منطقه انجام دادیم، نتوانستیم هیچ مشاهده‌ای از حضور مادر این توله یوزها در آنجا داشته باشیم.»

وی درباره وضعیت این دو توله یوزپلنگ گفت: «این دو توله كه از طبیعت جدا شده‌اند، فعلا در استان سمنان هستند و نسبت به شیردهی دستی آنها اقدام شده تا برنامه‌ریزی برای ادامه مراحل آینده توسط متخصصین به برنامه ریزی جامعی برسد.»

مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان در پایان گفت: «معرفی به طبیعتِ هر گربه‌سان و هر گونه گوشتخواری كه از طبیعت جدا شود و در دست انسان نسبت به غذادهی‌اش اقدام شود، بسیار سخت و دشوار است.

چون تمام خوی عادت شكار اصلی و رفتارشان را از دست می‌دهند و این اتفاق باید برای این گونه‌ها بازپروری شود تا نسبت به معرفی آنها به طبیعت اقدام شود.»

دسترسی سریع
خط آزاد