خط آزاد شنبه تا چهار شنبه از ساعت 17:00 به مدت 90 دقیقه

نكات حقوقی برای ورود به شراكت

رئیس كمیسیون مالیاتی وكلا و كارشناس رسمی مشاوره خانواده قوه قضاییه: «پیچیده‌ترین پرونده‌ها مربوط به پرونده‌های كلاهبرداری است. متاسفانه باید بگویم كلاهبرداران افراد باهوشی هستند كه از هوش‌شان در راه دیگری استفاده می‌كنند.»

1401/06/01
|
18:15
|

دكتر فرزام اردلان، در گفت‌وگو با برنامه خط آزاد پیشنهادهایی برای افرادی داشت كه می‌خواهند در شراكت‌هایشان درست عمل كنند.

وی توضیح داد: «این بحث خیلی جامع و كامل است و اگر بخواهیم این موضوع را در مدتی كوتاه بگویم باید بخشی از مواردی كه می‌تواند باعث سواستفاده و كلاهبرداری شود را مطرح می‌كنم.
البته باید متذكر شد كه با توجه به دانش و پویایی نسل جوان امروز، آنها نسبت به افراد مسن كمتر مورد كلاهبرداری قرار می‌گیرند.»

دكتر اردلان ابتدا درباره اینكه اصلاً شریك داشتن و شراكت خوب است یا نه، گفت: «به طور كلی كارهای جمعی كه تبادل نظر را در خود دارند، همیشه خوب است، حتا اگر سرمایه‌گذاری و شراكت باشد.
چه بهتر برای آنكه دچار مشكلی شوند (نه فریب)، این چند نفر كه با هم در یك امر مشاركت می‌كنند، با توافقات مكتوب شروع كنند و هر آنچه بین‌شان رد و بدل می‌شود را روی كاغذ بیاورند.»

وی تصریح كرد: «همچنین بدانند كه اگر در یك امر مشاركتی قدم برمی‌دارند، بدون مشورت با افراد متخصص حوزه مورد نظرشان كاری انجام ندهند. به طور مثال اگر در مرحله تنظیم قرارداد هستند، حتماً با وكلای دادگستری، مشاورین حقوقی ذی‌صلاح و دارای پروانه وكالت مشورت داشته باشند.
به هر حال برای آنكه هر یك از شركا تصمیم به سواستفاده موردی را نگیرد، به نظرم هر فردی زمینه این را فراهم می‌كند كه آیا از او كلاهبرداری شود یا خیر. به طور مثال من در كاری كه تخصص ندارم، نباید ورود كنم. اگر به این امید وارد یك شراكت می‌شوم كه شریكم در آن حوزه تخصص دارد، زمینه كلاهبرداری طرف مقابل را فراهم می‌كند.»

دكتر اردلان در ادامه موارد گفت: «اگر در بحث مشاركتی هر كدام دارای یك دانشی هستیم، باید قدرالسهم خود را مشخص كنیم و این قدرالسهم باید هم در سود و هم در زیان باشد.
یا زمانی شما می‌بینید چند نفر دارند كار مشاركتی انجام می‌دهند، اما یك نفر به حوزه حقوقی بیشتر اشراف دارد. همین اشراف می‌تواند كاری كند تا آن فرد خود را از مسئولیت‌های مدنی و كیفری مبرا كند و دوستانش را گرفتار كند.»

وی در پایان تاكید كرد: «به همین علت توصیه من این است، كسانی كه می‌خواهند در امر مشاركت ورود كنند، حتماً با مطالعه، مشاوره و متخصصین امر در امور مرتبط مشورت كنند.
از همه مهمتر اینكه افراد نسبت به همدیگر آشنا باشند یعنی شناخت داشته باشند و از سوءپیشینه یا پیشرفت‌های فرد مقابل آگاهی كسب كنند.»

دسترسی سریع
خط آزاد