حسن مطلع اول تا سیزده فروردین از ساعت 22:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

حسن مطلع

حسن مطلع طبیعت فصل بهار فصل بهار

در نهمین روزاز بهار 97 حسن مطلع به فصل بهار اختصاص دارد.فصل بهار اولین فصل از فصل‌های مناطق معتدل است.در نیمكرهٔ شمالی زمین، این فصل منطبق با سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد است. بسیاری از مردم فصل بهار را آغاززندگی دوباره طبیعت می دانند.

1397/01/09
|
10:51
|

در فصل بهار حیواناتی كه دارای خواب زمستانی هستند، و همچنین، درختان از خواب زمستانی بیدار شده و زندگی را دوباره آغاز می‌كنند. حیوانات نیز در این فصل شروع به تولید مثل می‌كنند.بهار واژه‌ای فارسی است، كه در فارسی میانه و فارسی نوین به همین شكل بوده‌است.در فرهنگ عمومی برخی از كشورها، مثل ایران و افغانستان، به این فصل بسیار اهمیت می‌دهند، به طوری كه، حتی، سال نو آن‌ها در این فصل و با رسیدن خورشید به نقطهٔ اعتدال بهاری (اول فروردین، معمولاً مطابق با 21 مارس) شروع می‌شود. آن‌ها شروع این سال را با مراسمی به نام نوروز جشن می‌گیرند كه سیزده روز طول می‌كشد. این اهمیت در ادبیات نیز نمود زیادی دارد و بهار یكی از مهمترین سوژه‌های هنری و ادبی می‌باشد.
مطلع شعر[غزل]ی بهاریه از جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولوی:
بهار آمد بهار آمد، سلام آورد مستان را از آن پیغمبر خوبان پیام آورد مستان را
اما میهمان ویژه امروز:شاعره طنز پرداز مشهدی، كه میگوید “فلسفه آبپاش شناسی” خوانده است، متولد سال 44 است ولی به قول خودش” آدم بی ‏ملاحظه ‏ای در ثبت احوالاتش.به گزارش شیرین طنز، به نقل از خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان ازمشهد، شاعر كودكان است و از سال 63 شعر گفته و از سال 71 برای كودكان قصه نوشته است.“خاله خانباجیِ” كودكان در اكثر جشنواره ها دست پر برگشته و درموضوعات مختلف، شعرسروده است.شاید مهمترین اثر او، بازنویسی داستان های شاهنامه باشد كه در سال 86 اثر برتر در ادبیات كودك استان خراسان برگزیده شد.
او همچنین دستی بر طنزنویسی دارد و طنز گفته هایش مثل چو یارانه ات نیست خرج آهسته تر كن، یا یارانه داشتن حساب نیست ، یارانه دارم حسابه. زیاد به گوشمان خورده است.وی با آلبوم موسیقی “شب چره” كه با لهجه مشهدی خوانده و روانه بازار شده، پرونده كاری خود را كامل تر كرده است. او كسی نیست جز، سعیده موسوی زاده

دسترسی سریع
حسن مطلع