كیلومتر 88 شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:30 به مدت 15 دقیقه

عقل یا عشق عقل و خرد و جایگاه آن در زندگی

«كیلومتر 88» روز چهارشنبه 19 اردیبهشت به انسان و عقل گرایی و تصمیم‌گیری‌هایی كه مبتنی بر عقل است دربرابر تصمیم‌گیری‌های شتابزده و هیجانی می‌پردازد.

1397/02/19
|
14:50
|

عاقلان و خردمندان گروهی‌اند كه همواره مورد مباهات و افتخار یك جامعه‌اند و افراد جامعه‌، ایشان را در امور مختلف ملاك و محور قرار می‌دهند. این گروه افرادی‌اند كه در تصمیم‌گیری‌های اساسی زندگی مسیر درست را انتخاب می‌كنند و از این رو راهبر و الگوی سایر مردم نیز هستند.

امّا آیا آنها نشانه‌هایی دارند تا بتوان آنها را از سایرین تمیز داد و شناخت و از عقل و خرد آنها بهره‌گیری كرد. از دیگر نشانه‌هایی كه خردمندان را از سایر مردمان متمایز می‌گرداند آن است كه این گروه با دقت نظر به اطراف خویش توجه دارند و علامت‌های تجربی را به خوبی مورد كاوش قرار می‌دهند و از دریچه‌ی آنها درس‌ها و عبرت‌های بزرگ را درمی‌یابند. خلقت آسمان‌ها و زمین و رفت و آمد شب و روز و باران و سبزی و خرّمی زمین با آنها و نیز حیوانات و جانداران مختلف، باد و ابر و خلاصه همه‌ی نشانه‌های طبیعی در نظام خلقت الهی اموری‌اند كه خردمندان به سادگی از كنار آنها نمی‌گذرند. آنها حتی در قرار گرفتن كشتی بر روی آب دریا و فرو نرفتن در آنها و در نتیجه نفعی كه مردمان از آن می‌برند تأمل می‌كنند.

دسترسی سریع
كیلومتر 88