گل یا پوچ پنج شنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

لاغری شگفت‌انگیز یار دیرینه آهن

ساخت آهنربای دو بعدی جدید که ضخامت آن تنها به اندازه ی یک اتم است می‌تواند انقلابی در عرصه ی الکترونیک و ذخیره‌ی داده برپا کند. این هفته برنامه "گل یا پوچ" پیرامون تاثیر تکنولوژی‌های جدید ساخت آهنربا در زندگی روزمره‌مان صحبت خواهد کرد.

1396/06/22
|
13:48

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیوجوان؛ ساخت آهنربای دو بعدی جدید که ضخامت آن تنها به اندازه ی یک اتم است می‌تواند انقلابی در عرصه ی الکترونیک و ذخیره‌ی داده برپا کند. این هفته برنامه "گل یا پوچ" پیرامون تاثیر تکنولوژی‌های جدید ساخت آهنربا در زندگی روزمره‌مان صحبت خواهد کرد.

این آهنربای جدید که برای اولین بار توسط مهندسان دانشگاه واشنگتن ساخته شده ، در اصطلاح "monolayer" است. این به این معنی است که ضخامت آن تنها به اندازه ی یک اتم است و می‌تواند انقلابی در عرصه ی الکترونیک و ذخیره ی داده برپا کند.

شاید الان بپرسین که خوب این آهنرباها به چه درد میخورن ؟

آهنرباها نقش بسیار مهم و حیاتی در الکترونیک و فناوری‌های روز ایفا می‌کنن و کوچکتر شدن شون می‌تونه راه رو برای دستیابی به پیشرفت‌های جدید و آزمایش‌های غیر ممکن هموار کنه.
برای ساخت این آهنربا، محققان از کریستال سه‌بعدی “کروم تری یدید” استفاده کردن و یه لایه ی دو بعدی از اون مهیا ساختن.
آن ها متوجه شدن که این ماده خواصی داره که در آهنرباهای سه بعدی چند لایه دیده نشده.
آهنرباهای دوبعدی می‌تونن در رایانه‌های کوانتومی هم مورد استفاده قرار بگیرن و این اتفاق تمام دنیای فناوری رو تحت تاثیر قرار میده.

انتهای پیام/دسترسی سریع
گل یا پوچ