اینجا شب نیست ( بامداد جمعه) بامداد جمعه از ساعت 24:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو جوان

اينجا شب نيست (بامداد جمعه)

زبان فارسی پارسی را در فضای مجازی پاس بداریم

حفظ فرهنگ فارسی در فضای مجازی بسیار واجب و ضروری است.

1397/10/15
|
14:12

زبان شیرین پارسی که همان زبان مادری ماست، مجموعه‌ای ارزشمند شامل پارسی باستان، کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های قدیمی با خطوط میخی و پارسی میانه یا پارسی دری با سنگ‌نوشته‌های خطوط پهلوی و از سویی دیگر الهام‌گرفته از فرهنگ بعد از اسلام، همه‌جا بهترین سرمایه‌ی ملی و هویّت ما ایرانیان است. این امانت گران‌بها، میراثی است که سینه‌به‌سینه و نسل‌به‌نسل به دست ما رسیده است.

زبان پارسی، بر بنیاد گسترد‌گی حوزه‌ی مفهومی‌اش در میان پارسی‌زبانان، از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به این ویژگی، یکی از مواردی که می‌‌تواند در رشد و گستردگی حوزه مفهومی زبان پارسی، مدد رساند، کاربرد روش‌های درست‌نویسی و درست‌گویی واژه‌‌ها در زبان است. افزون بر این، به‌کارگیری روش‌های درست‌نویسی و درست‌گویی واژه‌ها کمک می‌‌کند تا زبان را از آسیب‌‌های روزمره و لغزش‌های معنایی دور نگهداریم، و با عملی‌‌سازی این مهم، به پویایی آن بپردازیم.

در برنامه‌ی «اینجا شب نیست» بامداد جمعه مورخ چهاردهم دی همراه با دکتر حسین صافی، پژوهشکده‌ی علوم انسانی، درباره‌ی پاسداری از زبان و نوشتار فارسی در فضای مجازی صحبت کردیم.

در این برنامه با بررسی این موضوع همراه با کارشناس و گزارشی در این زمینه این نکته را یادآور شدیم که این روزها با حضور فضای مجازی زبان فارسی مورد تهدید قرار گرفته و رفته رفته جای خودش را به زبان خاصی از فضای مجازی می‌دهد و بر همین اساس باید با رعایت نکات دستوری سعی در نگهداری از این زبان ارزشمند کنیم و مانع از نابودی آن شویم.

این برنامه به تهیه‌کنندگی پانته آ پاچنگی، هر جمعه از شبکه‌ی رادیویی جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
اینجا شب نیست (بامداد جمعه)