دوباره آسمان آبی دوشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

دوباره آسمان آبی

دود قد کشیدن شهرها به چشممان می رود

افزایش حریم شهرها با آلودگی های زیست محیطی همراه است که کنترل آن عملا از دست دولت خارج است .برنامه "دوباره آسمان آبی" در ادامه روال هفته گذشته خود به راه های رسیدن به آسمان آبی اختصاص داشت .

1396/11/04
|
13:34

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ برنامه "دوباره آسمان آبی" در ادامه روال هفته گذشته خود به راه های رسیدن به آسمان آبی اختصاص داشت . مشارکت مردم در رسیدن به هوای پاک امری است که کمتر کسی می تواند آن را انکار کند و عامل انسانی را یکی از موثر ترین امور به این مهم نداند .

کارشناس برنامه درباره این اصل مشخص در دستیابی به هوای پاک تغییر سبک زندگی را یکی از عوامل مهم در آلوده سازی هوای این روزهای برخی از شهرهای کشور خواند و افزود : امروز و با تغییر سبک زندگی منجمله سبک معماری های جدید ، آلودگی ها در کلانشهرها روبه فزونی رفته است .

به عنوان مثال در شهر یزد بادگیرها در گذشته حکم خنک کننده و گرم کننده منازل را یدک میکشیدند و همه شهرهای کشور که با یک سبک خاص در کل جهان شهره بودند ، امروز یکسان ساخته می شوند که این موضوع خود یک عامل آلودگی است .

موتورخانه هایی که در فصول سرد سال باید مدام گرما تولید کنند و سوخت حاصل از فعالیت آنان وارد هوا می شود . مبحث دیگر موثر در افزایش آلودگی هوا را می توان توسعه روزافزون و بدون حساب شهرها دانست که این افزایش حریم شهرها با آلودگی های زیست محیطی همراه است که کنترل آن عملا از دست دولت خارج است و باید باد و باران به کمک ریه های شهروندان بپیوندد .

در حالیکه بسیاری از کشورهای جهان امروزه سبک ساخت و ساز در ایران قدیم را یکی از به صرفه ترین راهکارها برای کاهش انرژی می دانند و در حال پیاده کردن این مدل هستند ، در کشور خود ما این سبک در حال فراموش شدن است !
برنامه "دوباره آسمان آبی" شامگاه هر دوشنبه به موضوع رسیدن به هوایی پاک اختصاص دارد.

مارا از آرشیو دنبال کنید.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
دوباره آسمان آبی