دوباره آسمان آبی دوشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

دوباره آسمان آبی

سوخت مناسب سوخت شده!

با توسعه روز افزون دنیای ماشینی و افزایش آلودگی هوا ، استفاده بیش از پیش از سوخت های مناسب و سازگار با محیط زیست بیشتر احساس می‌شود، از این رو می‌توان امیدوار بود که سوخت های حاصل از روغن گیاهان و جانوران راه تنفس بهتر را هموار کند.

1396/10/06
|
08:35

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛دیدن آسمان آبی در بیشتر کلان شهرهای کشورمان دیگر شبیه به یک رویای دست نیافتنی شده است .

این معضل سیاه و نابود کننده نه تنها در ایران در روزهای سرد سال گریبانگیر مردم شده بلکه در اکثر جوامع صنعتی در حال گسترش و نمایان شدن است . از همین رو برنامه آسمان آبی این هفته تلاش کرد تا با معرفی سوخت جایگزین سازگار با محیط زیست بتواند گامی موثر در رفع معضل آلودگی هوا بردارد .

با توجه به اینکه بیشتر آلاینده های این روزهای شهرهای بزرگ به پای سوخت ها نوشته می شود ، محققان در جهان برآن شده اند تا با معرفی سوخت های جایگزین و کمتر زیان ده کمی از آلودگی ها بکاهند و راه تنفس برای مردم را هموارتر کنند .

ماهیت سوخت های زیستی گاز بر پایه مایع و جامد است . سوخت های مایع که حالت روغنی دارند و سوخت های جامد همانند سوزندان چوب و هیزم و از این دست که در گذشته خیلی قابل استفاده بود . اما با توسعه و پیشرفت دنیای ماشینی محققان به دنبال راه کاری رفتند تا از آلودگی ها بکاهند و روی به سمت سوخت های گیاهی آوردند . این سوخت ها که اغلب از روغن گیاهان و انواع جانوران استخراج می شوند سهم قابل به سزایی در کاهش آلودگی ها دارند و بنابر آزمایشات گوناگون دود حاصل از احتراق این نوع سوخت ها در اتوموبیل ها و صنایع بسیار کمتر از سایر سوخت های دیگر نفتی و بنزینی است .

این نوع سوخت فعلا نتوانسته آن طور که باید در کشورها جای پای خود را سفت کند اما در این میان برزیل آمریکا و چین به عنوان سردمداران استفاده از سوخت های سازگار با محیط زیست توانسته اند از این نوع سوخت در کشورهای خود بهره ببرند . در کشورماهم که سالیانه میلیاردها تومان پول صرف کاهش آلودگی هوا میشود استفاده از این روش می تواند بسیار راهگشا باشد .

برنامه "دوباره آسمان آبی" بررسی می کند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
دوباره آسمان آبی