دوباره آسمان آبی دوشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

دوباره آسمان آبی

زمین گرمایی راحت انرژی بگیریم....كافیه یه سری به زیرزمین بزنیم

شب گذشته، بیست‌وسوم مردادماه برنامه ""دوباره آسمان آبی"" همراه با متخصصان مرجع زمین گرمایی به مقوله زمین‌گرمایی و استفاده از انرژی‌ای كه در اعماق زمین نهفته است و البته از خورشید نشات نمی‌گیرد؛ صحبت كرد.

1396/05/24
|
14:16
|

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ شب گذشته، بیست‌وسوم مردادماه برنامه ""دوباره آسمان آبی"" همراه با متخصصان مرجع زمین گرمایی به مقوله زمین‌گرمایی و استفاده از انرژی‌ای كه در اعماق زمین نهفته است و البته از خورشید نشات نمی‌گیرد؛ صحبت كرد.

در این برنامه دكتر حمید رضائیان یزدی از متخصصان مرجع زمین گرمایی ، توضیح داد كه چطور می‌توان از زمین در جهت مثبت استفاده كرده و به آسمانی پاك و آبی تر برسیم .برنامه دوباره آسمان آبی هر دوشنبه ساعت 23:30 از شبكه رادیویی جوان پخش می‌شود.

توجه به انواع انرژی غیر وارداتی و متفاوت از سوخت فسیلی نكته‌ای است كه در بسیاری از كشورهای دنیا مبنای برنامه ریزی‌های بلند مدت قرار گرفته است. از سوی دیگر با افزایش بحران آلاینده‌های ناشی از سوختهای فسیلی ، توجه به فاكتورهای زیست محیطی توسط ارگانها و نهادهای بین المللی و نیز توجه برنامه ریزان به استفاده از انرژی تجدیدپذیر موجب گردیده تا امروزه به این مباحث با جدیت بیشتری پرداخته شود . انرژی زمین گرمایی نیزیكی از منابع انرژیهای تجدیدپذیر میباشد . اصطلاح زمین گرمایی ترجمه واژه Geothermal است كه ریشه یونانی داشته و از كلمات Geo به معنای زمین و Therme به معنی حرارت تشكیل شده است. انرژی زمین گرمایی، انرژی موجود در عمق زمین است كه از انرژی خورشیدی كه در طول هزاران سال در داخل زمین ذخیره شده و همچنین فروپاشی یا زوال ایزوتوپ های اورانیوم رادیو اكتیویته،توریم و پتاسیم در طی سالیان درازدرعمق زمین نشات گرفته است كه عمدتا در نواحی زلزله خیز و آتشفشانی جوان و صفحات تكتونیكی زمین متمركز شده است . زمین منبع عظیمی از انرژی است بطوریكه حرارت در هسته آن بیش از 5000 درجه سانتیگراد می رسد حرارت زمین به طرق مختلف از جمله فوران آتشفشان – چشمه های ابگرم- ابفشانها- و گلفشانها در اثر كاهش چگالی زمین و خاصیت رسانایی از بخشهایی از زمین به سطح آن هدایت میشوند. درجه حرارت زمین با توجه به عمق آن به صورت غیر خطی زیاد میشود. (با تقریب خطی هر 100 متر 3 درجه سانتی گراد) انرژی حرارتی ذخیره شده در 11 كیلومتر فوقانی پوسته زمین معادل پنجاه هزار برابر كل انرژی به دست آمده از منابع نفت وگاز شناخته شده امروزجهان است. انرژی زمین گرمایی بر خلاف سایر انرژیهای تجدید پذیر محدود به فصل ، زمان وشرایط خاصی نبوده بدون وقفه قابل بهره برداری می باشد. همچنین قیمت تمام شده برق در نیروگاههای زمین گرمایی با برق تولیدی از سایر نیروگاههای متعارف( فسیلی ) قابل رقابت بوده و حتی از انواع دیگر انرژیهای نو بمراتب ارزانتر است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
دوباره آسمان آبی