دایره پنج شنبه ها از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

انتخاب خوب بک زندگی خوب تا ابد

معیارهای انتخاب خوب برای زندگی

1398/03/27
|
17:05

برای انتخاب همسر باید دو دسته معیار را مدنظر قرار داد، معیارهای اصلی نظیر ایمان و اخلاق نیک و معیارهای فرعی و ترجیحی مانند تناسب سنی، تناسب تحصیلی و تناسب فرهنگی- اجتماعی. انتخاب همسر، انتخاب شریک دائمی در همۀ امور زندگی است. برکات و فواید انتخاب شایسته و بامعیارهای صحیح در این مرحله به همان اندازه فراوان است که زیان‌ها و خسارت‌های ناشی از انتخاب عجولانه و بر اساس ملاک‌های غلط.

ازدواج بزرگ‌ترین و مهمترین فصل کتاب زندگی انسان است. ازدواج موفق، زمینۀ تکامل مادی و معنوی افراد خانواده را فراهم می‌سازد. شکست در ازدواج موجب ناامیدی، سرخوردگی و دلسردی، اضطراب و پریشانی در زندگی و موجب بسیاری از مشکلات روحی و روانی می‌شود، بنابراین بر هر دختر و پسری لازم است قبل از ازدواج خودشناسی داشته باشند و در مورد ویژگی‌های اخلاقی، شخصیتی، استعدادها، توانمندی‌ها، سلایق، علایق، ضعف‌ها و کاستی‌های خودآگاهی و شناخت کسب کرده و نیز بدانند که اهدافشان از ازدواج چیست و چه انتظاراتی از همسر آینده دارند تا بتوانند فرد مناسب‌شان را با همکاری و مشورت خانواده‌ها، بزرگان فامیل، پرس‌وجو از دوستان، آشنایان، همسایه‌ها، اقوام و فامیل‌های نسبی و سببی و محل تحصیل و کار انتخاب کرده و با شناخت کامل ازدواج کنند.

در برنامۀ این هفتۀ دایره، بیست و سوم خرداد ماه، همراه با مشاور برنامۀ خانم دکتر میترا نیک امال، دربارۀ معیارهای انتخاب خوب صحبت کردیم. در این برنامه طبق گفتۀ مشاور برنامه این موضوع به طور جزء مطرح شد که اگر زن و مرد در جایگاه درستی از زندگی مشترک قرار بگیرند، مطمئنا موفق‌تر خواهند بود. خانم دکتر نیک امال در این‌باره عنوان کرد: «با توجه به رهبر بودن مرد در زندگی و برای اعتماد زن به او داشتن قدرت روحی برای مرد و داشتن صبوری و آرامش برای زن از مهم‌ترین معیارهای زندگی محسوب شده و باعث دوام ازدواج خواهد بود.

در ادامه نیز معیارهای دیگر انتخاب صحیح مورد بررسی قرار گرفت. این برنامه هر پنج نشبه ساعت 12 از شبکه رادیویی جوان پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
دایره