دایره پنج شنبه ها از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

وسواسی ها اختلال خطرناکی به نام «وسواس»

چگونه با اختلال «وسواس» خود مبارزه کنیم.

1397/11/07
|
14:04

اختلال وسواس فکری یا عملی، اختلالی اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی می‌انجامد. در اختلال وسواسی-فکری عملی افکار وسواس‌گونه و اضطراب‌آور و ترس با وسواس‌های عملی همراه می‌شود. این وسواس‌های عملی کارهایی وسواس‌گونه‌است که شخص برای کوشش در راه کاهش وسواس‌های فکری خود انجام می‌دهد. این کردارها تکراری و تا اندازه‌ای غیرارادی است.

در مواردی که به طور منظم به عقب برمی‌گردیم و دوباره بررسی می‌کنیم که در ماشین قفل شده یا چراغ خانه خاموش شده، نرمال و طبیعی است. اما اگر از اختلال وسواسی-اجباری (OCD) رنج می برید، افکارهای وسواسی و رفتارهای اجباری به شدت در زندگی روزمره تان وارد می‌شود و تأثیر می‌گذارند. مهم نیست چه کاری انجام می‌دهید، نمی‌توانید آن افکار را از خود دور کنید، اما کمک در دسترس است. با درمان و اتخاذ راهکارهای موثری که خواهیم گفت می‌توانید خود را از افکار ناخواسته و درخواست‌های غیر منطقی خود رها سازید و مهار زندگی خودتان را در دست بگیرید. اما قبل از هر چیز باید درباره‌ی اختلال او سی دی و علائم آن بیشتر بدانید.

این هفته در برنامه‌ی «دایره» همراه با آقای دکتر بابا مرادی درباره‌ی اختلال وسواس در افراد صحبت کردیم و راهکارهایی در جهت درمان این اختلال ارائه داده شد.

این برنامه با موضوع «ازدواج» هر پنجشنبه ساعت 12:30 از شبکه رادیویی جوان پخش خواهد شد. شما می‌توانید برای شنیدن این برنامه به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه کنید.

دسترسی سریع
دایره