نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

اومیكرون ، هنوز ناشناخته است

فرهاد نیك پژوه پزشك بیمارستان مسیح دانشوری در گفتگو با برنامه نبض رادیو جوان در مورد سویه جدید كرونا یعنی امیكرون گفت این ویروس همچنان ناشناخته است و مردم باید بیش از
پیش مراقبت كنند.

1400/10/04
|
14:39

دكتر فرهاد نیك پژوه ، پزشك بیمارستان مسیح دانشوری در گفتگو با برنامه نبض رادیو جوان درباره تشخیص جدید سویه كرونا گفت : تشخیص زودهنگام و مراقبت‌های درست و به موقع در مورد امیكرون بسیار مهم است. علائم و درمان امیكرون با سویه قبلی یعنی دلتا برابر است. در این شرایط، نباید خود مراقبتی را فراموش كنیم. تزریق دز سوم واكسن تا 80 درصد مؤثر و تهویه هوای محیط در اماكن سربسته مثل ادارات تا 90 درصد می تواند نقش كاهنده ایفا كند.
وی در مورد نحوه انتقال این بیماری تاكید كرد : از شلوغی حمل‌ونقل‌های عمومی تهران نگرانیم و كسانی كه بیمارند یا با افراد بیمار در ارتباط بودند، خودشان می‌بایست مراقبت كنند تا زنجیره انتقال را قطع كنند.
وی ادامه داد: نكته ای كه حائز اهمیت است این است كه جز اطلاعاتی كه منابع رسمی درباره نوع این ویروس پخش می كنند، منابع دیگر به هیچ وجه معتبر نیستند و فعلا هم اطلاعات زیادی در دست نیست.
دكتر نیك پژوه درباره تاثیر واكسن هم گفت: بدیهی است هماهنطور كه بار ها اعلام شده ، نوع اومیكرون در برابر انواع واكسن ها قابلیت تاثیرپذیری كمتری دارد كه از نتیجه آن می توان به بستری نشدن اشاره نمود. برای همین به شدت توصیه می كنیم كه زدن دوز بوستر یا یاد اور به سرعت در دستور كار قرار گیرد.

حیدری با بیان اینكه در صورت زیاد شدن مبتلایان به امیكرون، تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها نیز افزایش می‌یابد، گفت: هدف ما از رصد، این است كه جلوی انتشار ویروس را به سرعت بگیریم. دقت داشته باشید كه تنها 3 هفته از شناسایی امیكرون در جهان می‌گذرد، اما تا این حد پیشرفته است، یعنی سرعت و قدرت انتقال آن بسیار بالاست.
هر فردی كه علائم سرماخوردگی دارد، باید آن را كرونا تلقی كند، زیرا سویه غالب، كروناست.

دسترسی سریع
نبض