نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

اومیکرون ، هنوز ناشناخته است

فرهاد نیک پژوه پزشک بیمارستان مسیح دانشوری در گفتگو با برنامه نبض رادیو جوان در مورد سویه جدید کرونا یعنی امیکرون گفت این ویروس همچنان ناشناخته است و مردم باید بیش از
پیش مراقبت کنند.

1400/10/04
|
14:39

دکتر فرهاد نیک پژوه ، پزشک بیمارستان مسیح دانشوری در گفتگو با برنامه نبض رادیو جوان درباره تشخیص جدید سویه کرونا گفت : تشخیص زودهنگام و مراقبت‌های درست و به موقع در مورد امیکرون بسیار مهم است. علائم و درمان امیکرون با سویه قبلی یعنی دلتا برابر است. در این شرایط، نباید خود مراقبتی را فراموش کنیم. تزریق دز سوم واکسن تا 80 درصد مؤثر و تهویه هوای محیط در اماکن سربسته مثل ادارات تا 90 درصد می تواند نقش کاهنده ایفا کند.
وی در مورد نحوه انتقال این بیماری تاکید کرد : از شلوغی حمل‌ونقل‌های عمومی تهران نگرانیم و کسانی که بیمارند یا با افراد بیمار در ارتباط بودند، خودشان می‌بایست مراقبت کنند تا زنجیره انتقال را قطع کنند.
وی ادامه داد: نکته ای که حائز اهمیت است این است که جز اطلاعاتی که منابع رسمی درباره نوع این ویروس پخش می کنند، منابع دیگر به هیچ وجه معتبر نیستند و فعلا هم اطلاعات زیادی در دست نیست.
دکتر نیک پژوه درباره تاثیر واکسن هم گفت: بدیهی است هماهنطور که بار ها اعلام شده ، نوع اومیکرون در برابر انواع واکسن ها قابلیت تاثیرپذیری کمتری دارد که از نتیجه آن می توان به بستری نشدن اشاره نمود. برای همین به شدت توصیه می کنیم که زدن دوز بوستر یا یاد اور به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

حیدری با بیان اینکه در صورت زیاد شدن مبتلایان به امیکرون، تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها نیز افزایش می‌یابد، گفت: هدف ما از رصد، این است که جلوی انتشار ویروس را به سرعت بگیریم. دقت داشته باشید که تنها 3 هفته از شناسایی امیکرون در جهان می‌گذرد، اما تا این حد پیشرفته است، یعنی سرعت و قدرت انتقال آن بسیار بالاست.
هر فردی که علائم سرماخوردگی دارد، باید آن را کرونا تلقی کند، زیرا سویه غالب، کروناست.

دسترسی سریع
نبض