نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

اثر بیماری های ژنتیكی بر سلامت چشم و كم خونی فقر آهن در برنامه نبض یکشنبه چهارم اسفند درباره اثر بیماری های ژنتیکی بر سلامت چشم و کم خونی فقر آهن صحبت می شود

روش های درمانی نوینی در عرصه علوم چشم پزشکی در دنیا مطرح است که بسیاری از آنها مانند دارودرمانی، سلول درمانی و اخیرا ژن درمانی درخصوص یک نوع بیماری خاص ژنتیکی به نتیجه رسیده.

1398/12/04
|
07:36

علت نابینایی در کشور ما از حالت جهان سوم که بیشتر بیماری‌های عفونی است خارج شده و هر روز به آمار کشورهای صنعتی که بیماری‌های چشمی‌شبکیه در بالغان است نزدیک تر می‌شود، ولی در حال حاضر ژنتیک و در راس آن بیماری‌های شبکیه ژنتیکی در اطفال بالاترین آمار مربوط به نابینایی است. علت عمده نابینایی اطفال و افرادی که در مدارس نابینایی هستند، مربوط به مشکلات ژنتیکی است که در راس آن‌ها بیماری‌های شبکیه قرار دارد که عمدتا در اثر ازدواج های فامیلی به وجود می‌آیند. کم خونی و فقر آهن یکی از بیماری‌های شایع در خانم هاست که می‌توان آن را با مصرف چند ماده غذایی درمان کرد.لبول‌های قرمز سالم، بخش اصلی هموگلوبین خون شما هستند که اکسیژن را جذب می‌کنند و این بدان معنی است که اگر تعداد گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین کم باشد، سلول‌های بدن شما ممکن است به اندازه کافی اکسیژن برای عملکرد درست خود نداشته باشند، در نتیجه شما ممکن است احساس خستگی کنید. کم خونی انواع مختلفی دارد، اما شایع‌ترین علت آن کمبود آهن در بدن است، باید دانست که مغز استخوان نیاز به آهن برای تولید هموگلوبین دارد و بدون آهن کافی در بدن، قادر به تولید هموگلوبین برای گلبول‌های قرمز نخواهد بود.
کم خونی فقر آهن در خانم‌ها بسیار شایع است و در زنان باردار می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد، ما به شما چند درمان خانگی کم خونی و علائم این بیماری را معرفی می‌کنیم.
50 درصد خانم‌های باردار و نیمی از دختران و زنان 14 تا 43 سال از کمبود آهن رنج می برند و حدود یک‌سوم آنها مبتلا به کم‌خونی شدید هستند.

دسترسی سریع
نبض