نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

زخم پای دیابتی و تنگی كانال نخاعی در برنامه نبض شنبه هفتم دی درباره زخم پای دیابتی و تنگی کانال نخاعی صحبت شد

دیابت می تواند به اعصاب محیطی آسیب بزند، اعصاب محیطی عصب هایی هستند که به شما در احساس درد، گرما و سرما کمک می کنند. زخم دیابتی اغلب بر روی پاها تاثیر می گذارد.

1398/10/10
|
13:52

زخم پای دیابتی
حدود نیمی از مردم مبتلا به دیابت دچار آسیب عصبی می شوند. از هر 10 نفر تفریبا 2 نفر به زخم پای دیابتی مبتلا می شوند، اما اگر مدت زمان زیادی به دیابت مبتلا باشید، بیشتر در معرض ابتلا به زخم دیابتی هستید. افراد چاق یا کسانی که مبتلا به سندروم پیش دیابت یا سندروم متابولیک (ترکیب نامناسبی از فشار خون بالا، قند خون بالا، کلسترول بالا و چربی شکم) هستند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به زخم دیابتی هستند. در پاها یا انگشتان دست احساس سوزش و سوزن سوزن می کنید. کوچک ترین لمس ممکن است باعث بروز درد شود. به مرور زمان عضلات ضعیف می شوند، به ویژه عضلات مچ پا. در این شرایط تعادل فرد دچار مشکل شده و در هنگام راه رفتن احساس درد می کند. اگر به دیابت مبتلا هستید، لازم است به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا زخم دیابتی هر چه سریعتر تشخیص داده شود. اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، لازم است سالی یک بار به پزشک مراجعه کنید. در مورد دیابت نوع 1 نیز معاینات سالانه لازم است که یا بعد از بلوغ شروع می شوند یا اگر در سن بالاتر به این بیماری مبتلا شدید، 5 سال بعد از بلوغ شروع معاینات است.

تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاع اغلب در قسمت گردن و پایین کمر به دلیل آسیب های نخاعی رخ می دهد که برای درمان آن پزشکان دارو یا جراحی در موارد حاد تجویز می کنند.

دسترسی سریع
نبض