یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

باند پنج نفره‌ای كه علاوه‌بر سرقت به آزار و اذیت مالباختگان می‌پرداخت

در پرونده مستندِ «یك پرونده یك روایت» درباره باند پنج نفره‌‌ای صحبت شد كه علاوه‌ بر سرقت مالباختگان در مكان‌های خلوت، بعضی از آن‌ها مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

1402/02/03
|
16:09
|

این قسمت از مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به باند پنج نفره‌ای اختصاص داشت كه متهمان در مكان‌های خلوت در استان البرز سوژه‌های خود را خفت می‌كردند و وسایل شخصی‌شان را سرقت می‌كردند. در تحقیقات انجام شده آن‌ها به 25 فقره سرقت مسلحانه و پنج فقره سرقت مقرون به آزار اقرار كردند.سرهنگ محمد نادربیگی، رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره این پرونده گفت: چند فقره سرقت مسلحانه به پلیس آگاهی البرز گزارش شد. اوایل حدود دو یا سه فقره سرقت مشابه انجام شده بود، كه راكبین چهار جوان با یك دستگاه پرشیای سفید بودند. آن‌ها با استفاده از سلاح گرم و سرد به سرقت وسایل شخصی شهروندان اقدام می‌كردند.

سرهنگ نادربیگی ادامه داد: سوژه‌هایشان را در محل‌های خلوت انتخاب می‌كردند و اكثر مواقع وسایل شخصی، تلفن‌ همراه و لباس‌های شخصی شهروندان سرقت می‌شد. با اقدامات شبانه‌روزی و جلسات متعددی كه برگزار كردیم، متوجه چند فقره سرقت با شیوه مشابه در شهرستان‌های اطراف شدیم. دستگیری سارقان در دستور كار همكاران قرار گرفت و موفق شدند این باند را شناسایی كنند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز افزود: این باند برای سرقت از خودروهای متعددی استفاده می‌كرد. خودروهایی كه با شیوه تصادف ساختگی اقدام به سرقت می‌‌كردند، خودروی پژو پارس، پراید، پژو 206 و ... بود. سارقان با نصب پلاك‌های جعلی و سرقت خودروها اقدام به سرقت مسلحانه از شهروندان در استان البرز می‌كردند.

به گفته وی، باتوجه به اعلام گزارش‌های واصله به پلیس آگاهی البرز مجدد تیم‌های ویژه تشكیل شد، محل‌های تردد سارقان تحت رصد قرار گرفت و سرانجام همه نفرات باند را شناسایی شدند. با توجه به اینكه سارقان در چهار پنج نقطه شهرستان كرج سكونت داشتند، از قبل منزل مجردی را تهیه كرده بودند و سه چهار نفرشان در آنجا تجمع داشتند. سرانجام همه متهمان از ساعت 23 تا 5 صبح از پنج نقطه شهرستان كرج شناسایی و دستگیر شدند.

سرهنگ نادربیگی با بیان اینكه در بازرسی از منزل و مخفیگاه متهمان اقلام زیادی كشف شده، توضیح داد: از جمله سه دستگاه خودروی سرقتی، یك دستگاه موتور سیكلت سرقتی، حدود 60 كوله پشتی، لباس شخصی، دو قبضه سلاح كمری با 18 تیر فشنگ جنگی كه دو پوكه از آن خالی بود، كشف، ضبط و برای پلیس آگاهی فرستاده شد.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز بیان كرد: متهمان در تحقیقات انجام شده به 25 فقره سرقت مسلحانه و پنج فقره سرقت مقرون به آزار اقرار كردند. در انجام سرقت‌ها چند نفر مالباخته را به شدت مجروح كرده بودند. [سرقت مقرون به آزار و اذیت یعنی علاوه‌ بر آزار و اذیت مالباخته همزمان سرقت هم صورت می‌گیرد]. متهمان با قرار بازداشت موقت به اتهام محاربه تحت نظر و اختیار پلیس آگاهی هستند. با اخذ دستور قضایی تصویرشان بدون پوشش منتشر می‌شود.

به گفته وی، افرادی هم كه به این شیوه سرقت شدند، می‌توانند جهت طرح شكایت به پلیس آگاهی مراجعه كنند. از آنجایی كه متهمان پنج نفر بودند، گوشی‌های سرقتی را به مالخر زیر قیمت فروخته بودند. این مالخر سابقه‌دار هم دستگیر شد كه تا الان 57 دستگاه تلفن همراه از او كشف شد. سایر تلفن‌های همراه را هم اوراق كرده بودند و به صورت قطعات فروخته بودند.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت