یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

ماموران قلابی در دام مامور قانون افتادند

در پرونده مستندِ «یك پرونده یك روایت» یك باند سه نفره با معرفی خود به عنوان مامور مبارزه با مواد مخدر دست به سرقت می‌زدند كه تا الان حدود 154 شاكی آن‌ها را شناسایی كرده است.

1401/12/11
|
15:54
|

این قسمت از مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به باند سه نفره‌ای اختصاص داشت كه آن‌ها با معرفی خود به عنوان مامور مبارزه با مواد مخدر موبایل شهروندان را سرقت می‌كردند كه در منزلشان دستگیر شدند.

سرهنگ محمد نادربیگی، رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره این پرونده گفت: چند فقره سرقت تحت عنوان مامور به پلیس آگاهی گزارش شد. در این پرونده سه نفر در سطح استان اقدام به سرقت از شهروندان می‌كردند و خودشان را مامور معرفی می‌كردند.

سرهنگ نادربیگی ادامه داد: با تجمیع پرونده‌ها و اقدامات همكارانم در پلیس آگاهی یك باند سه نفر از سارقین سابقه‌دار و حرفه‌ای دستگیر شدند. متهمان این پرونده سابقه‌های متعددی داشتند و همه این سرقت‌ها هم با همین عنوان بوده است.

یكی از متهمان درباره روند وقوع سرقت از شهروندان با عنوان مامور فراجا توضیح داد: سه نفری با ماشین طعمه‌ها را به صورت تصادفی انتخاب می‌كردیم و خودمان را مامور مبارزه با مواد مخدر معرفی می‌كردیم. می‌گفتیم گزارشی به ما شده و باید بازرسی انجام شود. در همین حین، موبایل‌شان را برای بازرسی می‌گرفتیم و بعد با ماشین فرار می‌كردیم.

این متهم در پاسخ به مقاومت افراد گفت: اكثرشان موبایلشان را به ما می‌دادند. البته به‌جای كارت شناسایی نیروی انتظامی، كارت ملی خودمان را یك لحظه نشان می‌دادیم و اجازه نمی‌دادیم كارتمان را بخوانند.

در ادامه رئیس پلیس آگاهی استان البرز خطاب به متهمان گفت: در یكسری از سرقت‌ها كارت بانكی شخص را با رمز گرفتید و برداشت حساب هم انجام دادید. اما متهم دیگر پرونده با بیان اینكه این نوع سرقت‌ها از طرف ما نیست، افزود: آن سرقت‌ها را طایفه‌های ما انجام دادند. هركسی با طایفه خودش سرقت می‌كند. مثلاً یك دسته به عنوان مامور ماشین سرقت می‌كند، طایفه دیگر كارت بانكی یا موبایل سرقت می‌كند.

وی با بیان اینكه برای سرقت اعمال زور نمی‌كردیم، تصریح كرد: از آنجایی كه اكثر افغانستانی‌ها مجوز نداشتند و قاچاقی به ایران آمده بودند، اكثرشان می‌ترسیدند.

متهم دیگر پرونده با بیان اینكه بعد از گرفتن موبایل شهروندان، از محل متواری می‌شدیم، افزود: ماشین برای خودمان بود ولی پلاك را مخدوش یا جا‌به‌جا می‌كردیم. تعدادی از موبایل‌های سرقتی را خودمان استفاده می‌كردیم و بقیه را زیر قیمت می‌فروختیم. اما در مواردی هم بود كه به ما می‌گفتند با لباس شخصی هستید یا كارتتان را نشان دهید تا به وضوح ببینیم. اینجا بود كه بی‌سیم نشان می‌دادیم، اگر قبول نمی‌كردند متواری می‌شدیم.

سرهنگ نادربیگی درباره سرقت پلاك خودرو و تبعات ناشی از عدم اطلاع آن به پلیس آگاهی توضیح داد: اگر در همان زمان فقدان پلاك به پلیس آگاهی اطلاع ندهید، با مشكل روبه‌رو می‌شوید. باید در همان زمان، سرقت پلاك را اطلاع دهید. اكثر مواقع اگر خودرو سمند سفید است، پلاكی سرقت می‌شود كه برای سمند باشد.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز خطاب به متهمان پرونده بیان كرد: از زمانی كه شما سرقتتان را شروع می‌كردید، حدود هفت هشت سرقت انجام می‌دادید. یعنی از اسلامشهر كه شروع می‌كردید، یك سرقت آنجا انجام می‌دادید تا شهریار، ملارد، كرج، مهرشهر و ... سرقت می‌كردید.

سرهنگ نادربیگی درباره شناسایی و دستگیر متهمان توضیح داد: طبق اقدامات پلیسی كه همكارانم انجام داده بودند، آن‌ها در تور اطلاعاتی قرار داشتند؛ در نهایت متهمان در منزلشان دستگیر شدند. الان حدود 154 شاكی متهمان این پرونده را شناسایی كرده است. البته بیشتر افراد تابعه افغانستان از آن‌ها شكایت نكردند. از طرفی، متهمان یا باید رضایت 154 شاكی را جلب كنند و خسارت را پرداخت كنند یا مالخر را معرفی كنند تا خسارت مالباختگان را بپردازد. ارزش تمامی این اموال هم حداقل 500 میلیون تومان برآورد می‌شود.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت