یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

9 سارق كه با قمه، كلاشینكف و كلت كمری به ویلاها حمله می‌بردند

در مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» پرونده سرقت ویلاها در مناطق كرج و فردیس از زبان متهم و مالباخته دیگری بررسی شد.

1401/11/08
|
07:36
|

هفته گذشته بود كه مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به پرونده سرقتی پرداخت كه سارقان آن در یكی از مناطق كرج ویلایی را مورد دستبرد قرار دادند و بعد از آن ویلای دیگری را در شهرستان فردیس سرقت كردند. بعد از 48 ساعت سارقان دستگیر شدند و از آن‌ها اموال مسروقه، سلاح كلاشینكف و كلت كمری كشف شد.

سرهنگ محمد نادربیگی، رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره این پرونده گفته بود، در یكی از مناطق كرج یك سرقت به پلیس آگاهی استان گزارش شد. حدود نه نفر با نقاب و سلاح گرم و سرد وارد منزل ویلایی شدند و با ضرب و شتم مالباختگان اقدام به سرقت چندین دستگاه تلفن همراه و وسایل شخصی كردند.

نفر دوم متهم درباره روند وقوع سرقت و جلساتی كه برای سرقت تشكیل می‌شد، گفت: اواخر سرقت‌هایمان بود كه پسری به نام عصمت بچه‌ها را در مشكین‌آباد (خانه صاحب‌كارم) جمع می‌كرد و جلسه می‌گذاشت. در مجموع برای سرقت چهار ویلا اقدام كردم.

این متهم با بیان اینكه من كارگر بودم و مشغول كارم بودم كه عصمت مرا با سرقت آشنا كرد، افزود: تقریباً بعد از هشت روز كار كردن به پول نیاز داشتم و از او درخواست پول كردم‌. عصمت پول را داد و من آن را به افغانستان فرستادم. بعد از مدتی پول قرضی‌اش را خواست كه من نداشتم. به همین دلیل، به من گفت بیا دزدی كن، كار راحتی است. من گفتم كه می‌ترسم و بچه و زندگی دارم.

وی با اشاره به اینكه بعد از صحبت قبول كردم كه ویلاها را سرقت كنم، توضیح داد: به من گفت بابت هر دزدی حدود سه تا پنج میلیون تومان به‌دست می‌آوری.
این متهم در پاسخ به این سوال كه آیا اوایل سرقت به تو می‌گفتند اسلحه دست بگیری، توضیح داد: اوایل اسلحه به دست نمی‌گرفتم. اسلحه مال او بود كه به دستش می‌گرفت. آن اوایل ترس داشتم ولی در دو سرقت دیگر كلت داشتم. با‌این حال، اسلحه خالی از فشنگ بود.

این درحالی است كه یكی از مالباختگان بعد از شناسایی چهره همین متهم درباره روند سرقت سارقان توضیح داد: او زمان سرقت اسلحه را در دست چپ و فشنگ را در دست راست گرفته بود. به من می‌گفت این اسلحه و این فشنگش است. با شما شوخی نداریم. كنار بایستید. موقع سرقت هم ما را گوشه اتاق بردند، جواهرات خانم‌ها را با زور چاقو، قمه، چك و لگد سرقت كردند.
متهم با بیان اینكه بعد از سرقت عصمت وسایل را می‌برد و حدود چهار تا شش میلیون به من می‌داد، بیان كرد: ما نمی‌دانستیم اموال سرقتی را چقدر می‌فروشد. مكان دستگیری‌مان در مشكین‌آباد بود. در زمان دستگیری موبایل‌های سرقتی هم همراهم بود.

این متهم با اظهار پشیمانی از گرفتن اسلحه مقابل بچه 9 ساله درباره سرقتش در منطقه سعیدآباد توضیح داد: در سعیدآباد بودیم كه همدستمان ویلایی را برای سرقت شناسایی كرد. در بین شك و دودلی بودیم كه تصمیم گرفتیم داخل ویلا شویم. من در را باز كردم و بقیه شیشه‌های خانه را شكستند. بلافاصله خانم‌ها وحشت كردند و جیغ كشیدند. صاحب خانه میز در دستش گرفته بود و ما با قمه می‌زدیم تا میز را از دستش بیندازد. صاحب خانه به داخل اتاق رفت و همدستانم او را با قمه زدند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره جراحت مالباختگان در این سرقت بیان كرد: یكی از مالباختگان چهار جراحت بخاطر قمه برداشت. دیگری رگ‌های دستش به طور كامل پاره شده بود. به‌طوری كه چند روز را در بیمارستان سپری كرده بود.

سرهنگ نادربیگی خطاب به متهم با بیان اینكه چرا مقابل بچه 9 ساله اسلحه كشیدی، تصریح كرد: گوشواره خانم‌ها را از گوششان كنده بودید. هرچه النگو، انگشتر، ساعت‌ و موبایل‌ بوده سرقت كردید.
رئیس پلیس آگاهی استان البرز در پایان هشداری به شهروندان داد و بیان كرد: شهروندان در انتخاب افراد سرایدار دقت كنند. اینكه باغ و ویلا را در اختیار یك نفر می‌گذارند، بدون اینكه هویتش شناسایی و ضامن معتبری داشته باشد، كار ما را سخت می‌كند. به همین دلیل، فردی كه برای سرایدار انتخاب می‌كنند، از هر جهت مورد تایید باشد. حتماً مشخصات این افراد را به پلیس بدهید، سوابق كیفری‌‌شان را بررسی كنید و چند ضامن مطمئن از آن‌ها بخواهید.

سرهنگ نادربیگی با بیان اینكه در چند جا نگهبان شهرك‌ها آمار سرقت را داده بودند، تصریح كرد: آن‌ها اطلاعاتی همچون در خانه چند نفر ساكن هست، كدام خانه وضع مالی خوب یا بد دارد، داده بودند. یعنی این نگهبانان در سرقت‌ها نقش داشتند.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت