یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

دو سرقت با سارقان یكسان؛ وقتی سارقان ویلاهای پر جمعیت را هدف قرار می‌دهند

در این قسمت از «یك پرونده یك روایت» 10 سارق ویلایی را در یكی از مناطق كرج سرقت كردند و بعد از آن برنامه سرقت خود را در شهرستان فردیس دنبال كردند.

1401/10/29
|
14:49
|


این قسمت از مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به پرونده سرقتی پرداخته شد كه در یكی از مناطق كرج 10 سارق ویلایی را مورد شناسایی و دستبرد قرار می‌دهند و بعد از آن ویلای دیگری را در شهرستان فردیس هدف قرار می‌دهند. بعد از 48 ساعت سارقان دستگیر شدند و از آن‌ها اموال مسروقه، سلاح كلاشینكف و كلت كمری كشف شد.

سرهنگ محمد نادربیگی، رئیس پلیس آگاهی استان البرز درباره این پرونده با 10 نفر متهم گفت: در یكی از مناطق كرج یك سرقت به پلیس آگاهی استان گزارش شد. حدود نه نفر با نقاب و سلاح گرم و سرد وارد منزل ویلایی شدند و با ضرب و شتم مالباختگان اقدام به سرقت چندین دستگاه تلفن همراه و وسایل شخصی كردند.

سرهنگ نادربیگی با اشاره به اینكه بعد از این سرقت یك سرقت دیگر به همین شیوه اتفاق افتاد، افزود: طبق بررسی‌ها مشخص شد هر دو سرقت كه در شهرستان فردیس و كرج صورت گرفته، با شگرد و سارقان یكسان صورت گرفته است. تیم ویژه‌ای تشكیل شد و همكارانم موفق شدند آن‌ها را دستگیر كنند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز ادامه داد: افراد هویت چندانی نداشتند و در محل ثابتی ساكن نبودند. سارقان 10 نفر بودند كه در چندین نقطه از استان تهران و البرز سكونت داشتند. بعد از 48 ساعت تلاش شبانه‌روزی همكارانم موفق شدند افراد را از چندین نقطه دستگیر كنند. در زمان دستگیری تیراندازی انجام شد و دو نفر از آن‌ها تیر خوردند. یكی از آن‌ها در بیمارستان و دیگری در اینجا حاضر است. از متهمان اموال مسروقه، سلاح كلاشینكف و كلت كمری كشف شد.

وی با بیان اینكه این افراد قصد رفتن به خارج از كشور را داشتند، افزود: در استان البرز دو یا سه فقره سرقت انجام دادند. اما با این حال، در استان‌های دیگر هم سرقت انجام شده است. تعداد اموال كشف شده از مخفیگاه آن‌ها بسیار زیاد است. چندین نفر از غرب تهران شناسایی شدند و هنوز شناسایی اموال مالباختگان ادامه دارد.

یكی از متهمان از اتباع افغانستان با 23 سال سن درباره روند سرقت از مالباختگان گفت: در یك گروه با یك نفر آشنا بودم و قرار بود سوغات خانوادم را به دست او بسپارم تا او آن‌ها را به افغانستان ببرد. آخر شب بود كه این فرد به من پیشنهاد داد كه قرار است برای سرقت برنامه‌ریزی كنیم و به یك نفر نیاز داریم. من گفتم كه اینكار را انجام ندادم ولی به من گفتند ما چند جا رفتیم و هیچ اتفاقی پیش نمی‌آید.

این متهم ادامه داد: در نهایت قبول كردم و با آن‌ها به محل سرقت رفتیم. در جای بیابان مانندی پیاده شدیم و قرار شد سرگروه تیم در ویلاها چرخی بزند و بعد از شناسایی ویلای مورد‌نظر ما را صدا كند. از آنجایی كه بار اولم بود برای سرقت آمده بودم، به من گفتند دم در بایست و اگر كسی آمد، اطلاع بده.

سرهنگ نادربیگی درباره شناسایی ویلاها توسط سارقان توضیح داد: سرقت آن‌ها از ساعت 01:00 نیمه شب انجام می‌شد. خانه‌هایی را انتخاب می‌كردند كه افراد زیادی در آنجا سكونت داشت تا بتوانند تلفن همراه یا اموال بیشتری را سرقت كنند. حتی در ویلای اخیر چند نفر را با قمه زده بودند.

یكی از مالباختگان در گفت‌و‌گو با رادیو جوان درباره روند سرقت سارقان از ویلایشان گفت: حدود ساعت 00:30 دقیقه بود كه دیدم 10 نفر بالای دیوار ویلا هستند. آن لحظه شوكه شده بودم و همینكه تلفنم را برداشتم تا فرار كنم، دیدم دم در این متهم ایستاده است. او قمه به دست چند ضربه به زانویم زد و همه آن‌ها وارد خانه شدند. همه ما را در حمام حبس كردند و همه وسایل را به سرقت بردند.

این مالباخته ادامه داد: حتی یخچال ویلا را هم خالی كردند. علاوه‌بر اینكه وسایل ماشینمان را خالی كردند، سوئیچ‌ ماشینم را در آب انداختند. از مدت زمانی كه سارقان رفتند و من فرصت كردم به پلیس تماس بگیرم، 40 دقیقه طول كشید.
در ادامه این گفت‌و‌گو، متهم منكر صحبت‌های مالباخته و رئیس پلیس آگاهی استان البرز شد و مدعی شد: این بنده خدا (مالباخته) مقصر نیست. الان هركسی را ببیند، می‌گوید سرقت كار اوست.

به دلیل پیچیدگی‌های پرونده قرار است متهم دیگری به سرقت‌های خود اقرار كند كه در قسمت دیگر مستند «یك پرونده یك روایت» به جزئیات دیگر پرونده پرداخته می‌شود‌.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت