یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

مسبب نزاع دسته جمعی كرج با قمه خودش به قتل رسید

در این قسمت از مستند «یك پرونده یك روایت» متهم پرونده بعد از باخبر شدن سرقت هدفون برادرش توسط خفت‌گیران و درگیری با آن‌ها، یكی از طرفین را به قتل رساند.

1401/10/17
|
06:59
|

این قسمت از مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به پرونده قتلی اختصاص داشت كه متهم پرونده بعد از باخبر شدن سرقت هدفون برادرش توسط خفت‌گیران به محل درگیری رفت و در نهایت با قمه یكی طرفین دعوا را به قتل رساند.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی، رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز درباره این پرونده گفت: بعد از اینكه یك نزاع دسته جمعی به پلیس كرج گزارش شد، ماموران كلانتری در محل حادثه حضور یافتند و طرفین دعوا را به آرامش دعوت كردند. طرفین دعوا به درگیری ادامه دادند و به سمت پلیس حمله‌ور شدند. از هر دو طرف دستگیری و مصدوم داشتیم. سلاح سرد هم ضبط كردیم. یك جوان 28 ساله‌ای هم در این درگیری فوت كرد.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز با بیان اینكه متهم پرونده هیچ گونه سابقه كیفری نداشته، توضیح داد: مشروبات الكلی هم مصرف نكرده و متاسفانه با تماس برادر كوچكترش كه هدفونش دزدیده شده، نتوانسته خشمش را كنترل كند و به جای مراجعه به كلانتری به محل رفت و درگیری به وقوع پیوست.

متهم این پرونده درباره درگیری‌ای كه منجر به قتل شد، گفت: من نزدیك فردیس بودم كه برادرم تماس گرفت و با ترس گفت كه مرا خفت كردند. پرسیدم كجایی و چه شده است، گفت كه نزدیك امامزاده هستم و با قمه مرا خفت كردند، خودت را برسان. هنگامی كه بردارم سوار موتور بوده، آن‌‌ها هدفون برادرم را برمی‌دارند.

وی ادامه داد: در مسیری نگه می‌دارند و برادرم شروع به صحبت با آن‌ها می‌كند. آن‌ها برادرم را می‌زنند و قمه‌كشی می‌كنند. برادرم در این فاصله فرار می‌‌كند و به من زنگ می‌زند. بعد از تلفن برادرم به او تماس گرفتم كه دیگر جواب نداد. وقتی به محل نزاع رسیدم، دیدم كه برادرم هم آنجاست.

این متهم پرونده با بیان اینكه پنج‌شنبه عروسی‌ام است و به قصد دعوا نرفته بودم، توضیح داد: فقط نگران بودم. درگیری ما با خفت‌گیران به این دلیل بود كه آن‌ها خیلی مست بودند. یعنی وقتی نیروی انتظامی آمد، بد و بیراه گفتند و یكی از آن‌ها به سینه مامور نیروی انتظامی زد.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی در پاسخ به این سوال كه درگیری بدون سلاح بوده یا با اسلحه گرم و سرد بوده است، افزود: آن‌ها اسلحه گرم نداشتند، ولی هر دو طرف نزاع چوب، چماق، چاقو و قمه به همراه داشتند.

متهم پرونده در پاسخ به سوال مجری برنامه كه آیا شما در درگیری چاقو و قمه به همراه داشتید، توضیح داد: سلاحی نداشتم و قمه را از آن‌ها گرفتم. ماجرا از این قرار است كه ما دعوا را تمام كرده بودیم و سوار ماشین شده بودیم. با این حال، یكی از طرفین دعوا (مقتول) با قمه به من حمله كرد و من قمه را از دستش گرفتم.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز خطاب به متهم پرونده گفت: اگر شما قمه را از دست مقتول گرفتید، پس باید مقتول دست خالی باشد. یعنی شما به فردی كه سلاح نداشته، حمله كردید؟

متهم پرونده گفت: نه مقتول دست خالی نبود. او دو قمه در دست داشت كه یكی از آن‌ها را گرفتم و با همان قمه به كتف مقتول زدم. بعد سوار ماشین شدم و قمه را با خودم بردم.

وی در پاسخ به سوال سرهنگ مهدی حاج‌حمدی مبنی‌بر اینكه به كتف مقتول ضربه زدی یا بازو او تصریح كرد: كتف یا بازو مقتول بوده است. دقیق نمی‌دانم كجای مقتول خورده است. ضربه قمه هم عمیق نبوده است. بعد از اینكه افراد حاضر در این درگیری شروع به پرتاب سنگ كردند، من، برادرم و كسانی كه از طرف ما در نزاع شركت كرده بودند، محل را ترك كردند.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی در پاسخ به این سوال كه آیا همكاران نیروی انتظامی فقط با یكی از طرفین دعوا درگیر شده بودند، گفت: وقتی همكارانمان در صحنه حضور پیدا كردند، قاعدتاً هر دو طرف را به آرامش دعوت می‌كنند. هیچ كدام از طرفین هم صحبتای نیروی انتظامی را نمی‌پذیرند و این اتفاق می‌افتد.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز ادامه داد: بعد از اینكه متهم به مقتول ضربه زد، مقتول جان داشت و به اتفاق چند نفر دیگر به ماموران حمله كرد. بعد از اینكه مامور حاضر در محل تیراندازی هوایی را انجام داد و غائله ختم پیدا نكرد، مامور مجبور شد به سمت زانوی مقتول و دو سه نفر دیگر شلیك كند. اورژانس هم به محل درگیری رسید و دو سه نفری كه مصدوم شده بودند، به بیمارستان منتقل شدند.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی درباره افراد حاضر در محل درگیری و سلاح‌هایی كه به همراه داشتند، بیان كرد: وقتی نزاع دسته‌ جمعی باشد و از هر دو طرف فراخوان اعلام كنند، همه با دست پر می‌آیند. در این پرونده هم تعداد فشنگ‌هایی كه شلیك شده و سلاح‌های سرد توقیف شده ضبط شده است.

در ادامه متهم پرونده از علت فوت مقتول اظهار بی‌اطلاعی كرد كه رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز با خواندن نتیجه پزشكی قانونی گفت: علت فوت ضربه‌ای كه شما زدید، اعلام شده است. یعنی بازو با جسم تیز برنده برخورد كرده و شریان اصلی مقتول قطع شده است.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز با بیان اینكه متهم پرونده الان متوجه نتیجه پزشكی قانونی شد، افزود: متهم در ابتدای دستگیری منكر حضور خود در محل درگیری شد. بعد گفت كه در درگیری حضور داشته ولی ماموران مقتول را به قتل رساندند.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت