یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

همزمان با روز اغتشاشات در شهرستان فردیس؛ كسی كه پایش به كلانتری باز نشده بود، پنج نفر را كشت

پرونده قتلی كه در مستند «یك پرونده یك روایت» بازگو شد، همراه با روز اغتشاشات در شهرستان فردیس همراه بود كه در جریان یك درگیری پنج نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و به قتل رسیدند.

1401/08/25
|
16:18
|

این قسمت از مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به پرونده قتلی اختصاص داشت كه مردی 57 ساله در شهرستان فردیس همزمان با روز اغتشاشات در تاریخ 21 مهر با همسایه‌اش كه سابقه اراذل و اوباشی در پرونده داشت، درگیر می‌شود و برای حفظ جان همسر و دخترش با اسلحه پنج نفر خانواده آن‌ها را به رگبار گلوله می‌بندد و هر پنج نفره‌شان را به قتل می‌رساند.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی، رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز درباره این پرونده گفت: در ساعت 21:45 دقیقه 21 مهر سال جاری درگیری مسلحانه در یكی از مناطق مركزی شهرستان فردیس به پلیس 110 گزارش می‌شود. بلافاصله تیم جنایی و اكیپ بررسی صحنه جرم پلیس آگاهی استان فردیس در كنار پلیس بازپرس ویژه قتل در صحنه جرم حاضر می‌شوند و تحقیقات آغاز می‌شود. در همان ابتدا مشخص می‌شود پنج نفر به ضرب گلوله كشته شدند و یك نفر مصدوم است.

متهم این پرونده با 57 سال سن درباره انگیزه قتل این پنج نفر گفت: باوجود اینكه یكسال از شكایت من از آن‌ها (همسایه متهم) گذشت ولی آن‌ها باعث این اتفاق شدند. من در خانه‌ام نشسته بودم. ساعت 16 یا 16:30 دقیقه بود كه دیدم خواهر بزرگ پسرای همسایه درب خانه‌ام را زد و به همسرم حرف‌های نامربوط می‌زند. آن روز روز اغتشاش در فردیس بود. باوجود آنكه آن خانم سعی داشت با خانمم حرف بزند، مانعش شدم و درب را بستم.

وی با توصیف صحنه درگیری خانواده مقتول، فحاشی این خانواده و ایجاد ناامنی گفت: با مشت و لگد درب خانه را می‌كوبیدند ولی ما اعتنایی نكردیم. دو برادر این دو خواهر آمدند و درب خانه را به‌ گونه‌ای لگد زدند كه آثارش هست. با وجود اینكه با پلیس هم تماس می‌گرفتیم ولی همكاران نیروی انتظامی به دلیل اغتشاشات نیامدند. حتی به زن و بچه‌ام رحم نكردند و روسری از سرشان كندند و زخمی‌شان كردند.

این متهم با توصیف لحظه درگیری و فحاشی خواهرزاده خانواده مقتول با خانواده متهم گفت: بعد از اینكه خواهرزاده آن‌ها به گوشم چك زد، دخترم واكنش نشان داد. دیدم این خانواده می‌گویند كه وقتش رسیده كه تیكه تیكه‌شان كنیم، الان بهترین موقع است‌. همان لحظه چیزی نفهمیدم و رفتم اسلحه‌ام را آوردم. من قمه را در دست آن‌ها دیدم كه برادر بزرگ‌شان به سمت دختر و همسرم رفت.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز با اشاره به اغتشاشات اخیر در شهرستان فردیس توضیح داد: درگیری این خانواده در زمان اغتشاشات شهرستان فردیس بود كه خانه آن‌ها در هسته مركزی شهر بود. متاسفانه به دلیل اغتشاشات، تبعات ناامنی‌های ایجاد شده به این مسائل هم بر می‌‌گردد و پلیس را از ماموریت خود باز می‌دارد.

این متهم درباره لحظه وقوع قتل گفت: بعد از اینكه اسلحه را آوردم، بدون درنگ هر چه گلوله داخلش بود، شلیك كردم. فقط دوبار شلیكم اصابت نكرد و اسلحه را به طرف همه آن‌ها گرفتم.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی درباره تعداد گلوله‌های شلیك‌ شده و تعداد مقتولان این را هم گفت: ایشان به دو خواهر این همسایه شلیك كردند كه 56 و 50 ساله بودند. به دو برادر خانواده شلیك كردند كه 49 و 43 ساله بودند. خواهرزاده‌شان هم 27 سال داشت و هر پنج نفر از ناحیه سر مورد هدف قرار گرفتند و به قتل رسیدند. آن یكی خواهرزاده‌شان هم از ناحیه شكم زخمی شد كه حالشان رو به بهبودی است.

به گفته این متهم، همسایه همجوار آن‌ها از روز اولی كه این خانه را خریداری كرده بود، با آن‌ها (خانواده متهم) درگیری پیدا كرده بود. از روز اسباب‌كشی هم آزار و اذیت همسایه آن‌ها شروع شد. یعنی آن‌ها به دنبال بهانه‌ای برای درگیری بودند. پارسال هم این متهم از آن‌ها شكایت كرده بوده و رئیس كلانتری، پرونده اراذل و اوباش برای همسایه متهم درست كرد. در نهایت با وساطت همسایه‌ها شاكی پرونده (متهم قتل) رضایت داد و پرونده مختومه شد.

بعد از وقوع قتل، متهم با اسلحه از صحنه متواری شد. با وجود اینكه مقصد نهایی این فرد بندرعباس بود ولی به محض اینكه متوجه وضعیت خانواده‌اش شد، از قم به تهران برگشت و در تهران هم بازداشت شد.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز درباره بازداشت خانواده متهم طبق ادعاهای او تصریح كرد: جهت انجام تحقیقات و برای محافظت از جان آن‌ها كه احتمال سوء قصد از سوی خانواده مقتول بود، به مكان دیگری برده شدند.

مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» با محوریت بازگو كردن پرونده مجرمان و با هدف كاهش وقوع جرائم در سطح جامعه به بررسی پرونده‌ها پرداخته است و با همكاری پلیس آگاهی استان البرز از طریق شبكه رادیو جوان و به تهیه‌كنندگی مجتبی حسنی به گوش مخاطبان می‌رسد. این برنامه سه‌شنبه‌ها ساعت 22 پخش می‌شود.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت