یك پرونده یك روایت سه شنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 45 دقیقه

وقوع قتل با حواشی‌هایی كه توسط كارآگاهان جنایی در حال بررسی است

این قسمت از «یك پرونده یك روایت» پرونده قتلی را بازگو كرد كه مردی 35 ساله در حوالی محله‌ای در البرز مورد اصابت سه گلوله قرار می‌گیرد و به قتل می‌رسد.

1401/08/21
|
16:11
|

این قسمت از مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» به پرونده‌ قتلی اختصاص داشت كه مردی 35 ساله حوالی محله‌ای در استان البرز در خودروی خود مورد اصابت سه گلوله قرار می‌گیرد و به قتل می‌رسد. با وجود اینكه متهم اصلی پرونده مشخص شده ولی حواشی دیگری هم گریبان‌گیر این پرونده است كه از سوی كارآگاهان جنایی اداره پلیس البرز مشخص خواهد شد.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی، رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز درباره این پرونده گفت: موضوع قتل این پرونده در 10 مرداد سال جاری مصادف با دهه اول محرم در محله‌ای در استان البرز اتفاق افتاد كه مردی 35 ساله حوالی ساعت 22 در خودروی پرشیای خود مورد اصابت چندین گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

متهم پرونده گفت: این ماجرا از جایی شروع شد كه من به همراه مادرم صحنه‌ای را دیدم كه یك آقا (مقتول) تا كمر در ماشین یك خانم (همسر سابقش) بود. مادرم از قبل با مادر این خانم رفت‌و‌آمد داشت و آشنا بودیم. ما ماشین را نگه داشتیم، آن مرد فرار كرد و در نهایت این خانم را به خانه‌اش رساندیم. در آنجا متوجه شدیم این خانم از آن مرد ماشینی خریده و آن آقا هم در آن ماشین شنود و Gps گذاشته بود.

این متهم ادامه داد: وقتی این خانم شكایت كرد، آن مرد به زور صیغه‌نامه‌ای را از این خانم به امضا گرفته است. ما هم در دادگاه شاهد این پرونده شدیم. اما سرهنگ حاج‌حمدی ماجرای صیغه‌نامه را این‌گونه شرح داد: این خانمی كه شكایت كرده بود، همسر موقت این آقا بود.

این متهم درباره ماجرای بعد از شهادتش توضیح داد: مقتول یكبار به تنهایی مرا تهدید كرد كه شهادتم را پس بگیرم كه من اینكار را انجام ندادم. بار دیگر وقتی رای دادگاه صادر شد، او و چند نفر دیگر جلوی مرا گرفتند و تهدید كردند. فیلم هم گرفتند تا درباره خواهر و مادرم كلمات نامربوط بزنم. بعد از اینكه از من فیلم گرفتند، پیش قاضی پرونده رفتم تا شهادتم را پس بگیرم و دفتردار گفت كه این‌كار بین شش ماه تا یكسال حبس دارد كه نتوانستم شهادتم را پس بگیرم.

وی به شكایت دیگری كه مقتول از او كرده بود، اشاره كرد و گفت: یكبار هم مرحوم از من به اتهام رابطه نامشروع شكایت كرده بود كه در دادگاه حاضر شدم و قاضی بعد از شنیدن صحبت‌هایم تبرئه‌ام كرد. حتی بعد از اینكه تبرئه شدم، آن فرد اسم شاهدهای پرونده را آورد و گفت كه با آن‌ها هم رابطه نامشروع دارم. قاضی پرونده هم فریاد زد كه مگر هركسی شاهد دارد، باید رابطه نامشروع داشته باشد و از اتاق بیرونش كرد.

این متهم درباره تهدیدهایی كه از سوی مقتول و همراهانش شده بود، توضیح داد: بعد از اینكه آن‌ها از من فیلم گرفتند، تهدیدم كردند كه فیلم را پخش می‌كنند. من هم نتوانستم با این موضوع كنار بیایم و گفتم كه باید كارش را تلافی كنم كه در نهایت آن اتفاق افتاد.

رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز به اتفاقات روزهای قبل از وقوع قتل اشاره كرد و خطاب به متهم گفت: شما حدود 10 روز قبل در منطقه كوهسار به سمت منزل شریك مقتول تیراندازی كرده بودید كه گلوله اصابت نكرده بود. نقش ایشان چه بود؟ متهم در پاسخ گفت كه شریكش هم جزو آن چهار نفر بود.

متهم درباره روند وقوع قتل گفت: روز وقوع قتل مقابل نمایشگاه ماشین ایستادم و زمانی كه از نمایشگاه خارج شد، همراه با اسلحه پشت سرش حركت كردم. ماشینش را پارك كرد، من هم از ماشین پیاده شدم و آن اتفاق افتاد. ابتدا به سمت شیشه ماشین تیراندازی كردم و بعد درب ماشین را باز كردم و سه تیر به خودش زدم. بعد از وقوع قتل اسلحه را در محله قلعه آذری پنهان كردم.

او توضیح داد: فردای روز قتل به محل كارم رفتم تا اینكه همسر سابق مقتول به خواهرم تماس گرفت و گفت كه دخترم را بگیر، چون باید به اداره آگاهی بروم.

سرهنگ مهدی حاج‌حمدی درباره نقش همسر سابق مقتول در وقوع قتل گفت: بله، همسر سابق مقتول به اتهام همكاری در قتل از همان روز اول بازداشت شدند. این خانم و چند نفر دیگر سفارش این قتل را كرده بودند. ما اعتقاد داریم كه همسر سابق مقتول نقشه قتل را كشیده بود. ایشان همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

بعد از اینكه متهم اصلی پرونده متوجه بازداشت همسر سابق مقتول شد، رشت رفت و حدود 20 روزی را در خانه زنی گذراند كه قبلاً قول و قرارهای ازدواج به او داده بود. بعد متهم به همراه این خانم راهی كیش شد و به گفته سرهنگ حاج‌حمدی قصد رفتن به كشورهای خلیج فارس را داشتند.

البته رئیس اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی البرز اشاره كرد كه همسفر این متهم در كیش اقدام به تهیه مدارك جعلی كرده تا آن‌ها از كشور خارج شوند. همچنین، با مدارك جعلی صیغه‌نامه‌ای را برای خود تهیه كرده بودند. از طرفی، این خانم به تنهایی در كیش و شهرهای اطراف جرائم و سرقت‌های متعددی انجام داده بود.

سرهنگ حاج‌حمدی درباره زوایای دیگر این پرونده توضیح داد: اصل موضوع كه كشف قاتل بوده، انجام شده و سلاح ضبط شده است. این پرونده حواشی‌ مختلفی دارد كه در حال بررسی هستیم و به زودی روشن خواهد شد.
مستند رادیویی «یك پرونده یك روایت» با محوریت بازگو كردن پرونده مجرمان و با هدف كاهش وقوع جرائم در سطح جامعه به بررسی پرونده‌ها پرداخته است و با همكاری پلیس آگاهی تهران بزرگ از طریق شبكه رادیو جوان و به تهیه‌كنندگی مجتبی حسنی به گوش مخاطبان می‌رسد. این برنامه سه‌شنبه‌ها ساعت 22 پخش می‌شود.

دسترسی سریع
یك پرونده یك روایت