چهارسو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

حكایت سرداران بی‌سر؛ قصه‌هایی كه به سر رسیدند ولی تمام نشدند

امروز دوشنبه 23ام مرداد ماه 1396 برنامه زنده ""چهارسو"" پیرامون زندگی شهدای مدافع حرم كه بی سر شده اند و در راه دفاع از مرزهای اعتقادیمان به‌شهادت رسیدند؛ من جمله شهید محسن حججی، سردار «عبدالله اسكندری» و «رضا اسماعیلی» صحبت خواهد كرد.

1396/05/24
|
13:50
|

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیوجوان؛ پیش از شهید محسن حججی، سردار «عبدالله اسكندری» و «رضا اسماعیلی» نیز از نخستین شهدای مدافع حرم هستند كه تیزی تیغ جنگ تروریست‌های تكفیری داعش آن‌ها را همچون سالار شهیدان بی‌سر كرده است.

نخستین فرمانده ذبیح مدافع حرم

شهید عبدالله اسكندری از جمله فرماندهان دوران دفاع مقدس است كه با پایان آن و تجربه‌ای كه آموخته بود با آغاز تحركات داعش به عنوان مستشار نظامی به كشور سوریه رفت و آنجا روز سه‌شنبه ششم خرداد ماه سال 1393 به همراه رزمندگان مقاومت اسلامی به دفاع از حرم مطهر حضرت زینب كبری(س) و مقدسات مسلمانان پرداخت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. سردار اسكندری از مدافعان حرم در سوریه و رئیس سابق بنیاد شهید استان فارس بود.
پیكر او پس از شهادت به دست گروه تروریستی «اجناد الشام» افتاد و جلادی به نام «ابوجعفر» كه از فرماندهان این گروه تروریستی بود سر از تن بی‌جانش جدا و تصاویر آن را در حالی كه بر نیزه رفته بود در فضای مجازی منتشر كرد. البته طولی نكشید كه وعده خدا محقق شد و با كشته شدن ابوجعفر به دست ارتش سوریه، این بار تصویر لاشه او بود كه در معرض دید جهانیان قرار گرفت و دل همه دوستداران شهید را شاد كرد.نخستین دانشجوی ذبیح مدافع حرم

رضا اسماعیلی، جوان شهید و دانشجوی افغانستانی مدافع حرم بود كه در مشهد سكونت داشت. رضا نایب قهرمان وزن 55 كیلوگرم پرورش اندام استان خراسان رضوی بود و در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می‌كرد. او به تازگی داماد شده بود چند ماه پس از شهادت او فرزندش به دنیا آمد و اسمش را محمدرضا گذاشتند.

رضا در زمان مقابله با گروه تروریستی داعش همواره سربند «یا علی ابن‌ ابیطالب» به پیشانی خود می‌بست و با همین سربند نیز به اسارت درآمد.‌ همرزمان رضا روایت ‌می‌كنند: وقتی حرامی‌ها به سراغش آمده بودند بیسیم را روشن كرده بودند تا ما را زجر دهند.

شهید اسماعیلی مدت‌ها پیش به عنوان مدافع حرم حضرت زینب(س) داوطلب اعزام به سوریه شد و به تیپ فاطمیون پیوست و بسیار سریع فنون رزم را آموخت. او برای باز پس گیری شهرك شیعه نشین «زمانیه» واقع در غوطه شرقی از چنگال گروه‌های تكفیری درگیری شدیدی رخ داد در هر روز فقط چند ساعت آتش بس داعش در آن منطقه وجود داشت در یكی از این آتش بس‌ها رزمندگان فاطمیون متوجه حضور نداشتن یكی از نیروها شده بودند از همین رو رضا برای جستجوی همرزمش به محل درگیری رفت.

او در حین جستجو با نیروهای دشمن درگیر و سپس زخمی ‎شد. متأسفانه به دلیل شدت مجروحیت توان بازگشت نداشت و اسیر آن‌ها شد. صبح روز یكشنبه ششم بهمن ماه 1392 رزمندگان مدافع حرم توانسته بودند شهرك زمانیه را از دست تكفیری‌ها نجات بدهند برای همین و سریعاً منطقه را برای پیدا كردن نیروهای مفقود و شهید خود واكاوی كردند.

در جریان حضور مدافعان حرم در منطقه چند تروریست اسیر شدند. اما پیكر رضا اسماعیلی را درحالی یافتند كه سری بر بدن نداشت و این موضوع همگان را به گریه انداخت. سر بریده رضا هیچگاه یافت نشد و پیكر او بدون سر در خاك آرام گرفت. پس از پایان درگیری٬ همرزمان او از انتشار تصویر سر بریده رضا درون جعبه ای به وسیله تروریست‌ها خبر دادند.


امروز دوشنبه 23ام مرداد ماه 1396 برنامه زنده ""چهارسو"" پیرامون زندگی شهدای مدافع حرم كه بی سر شده اند و در راه دفاع از مرزهای اعتقادیمان به‌شهادت رسیدند؛ من جمله شهید محسن حججی، سردار «عبدالله اسكندری» و «رضا اسماعیلی» صحبت خواهد كرد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
چهارسو