راه و بی راه یكشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

جنگ اقتصادی ردای جنگ اقتصادی در منازعات بین المللی

به مرور زمان و هزینه‌بر شدن جنگ های تسلیحاتی، خیلی از قدرت‌های بزرگ فرا منطقه‌ای برای پیشبرد اهداف خود روی به جنگی آورده‌اند که با هزینه‌ی کمتر زیرساخت کشور مورد نظر را هدف قرار می‌دهد.

1397/02/24
|
13:38

پس از اینکه اعزام نیرو در جنگ‌‌های اقتصادی برای کشورهای متخاصم هزینه‌های زیادی را در بر گرفت، بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا برای چیره بر منافع سایر کشورها راه جدیدی را در پیش گرفتند و آن هم جنگ اقتصادی بود.
یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه امریکا بود که گوی سبقت در انواع منازعات بین المللی را از سایر کشورها ربوده بود. این کشور که نخستین هدفش برای نابودی زیرساخت‌ها جمهوری اسلامی ایران بود، پس از جنگ هشت ساله ایران و عراق به صورت رسمی خود وارد کارزار جنگ شد، اما با این تفاوت که جنگ این دوره رنگ و بوی خون و خونریزی نداشت.
جنگ اقتصادی را می‌توان در عصر حاضر بهترین و البته سخت‌ترین جنگ در نظر گرفت، زیرا در این نوع منازعه کشور هدف با مشکلات عدیده‌ای از جمله تخریب مقاصد اقتصادی و زیرساخت‌های پولی و بانکی روبه‌رو می‌شود.
در سال‌های اخیر نیز امریکا و متحدانش که با رویکرد مذاکره در برابر جمهوری اسلامی حاضر می‌شدند، در لباس میش سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی را بر کشورمان وارد کردند که یکی از مهمترین‌های این نوع تحریم‌های اقتصادی بر می‌گردد به تیرماه سال 90 که رسما با تحریم فروش نفت ایران ضربات سنگینی را بر پیکره‌ی اقتصاد کشور وارد آوردند.
اما با مقاومت مردم و اجرای اقتصاد مقاومتی ملت ایران از این گذرگاه نیز به خوبی عبور کردند و توانستند دوباره به روزهای اوج بازگردند.

دسترسی سریع
راه و بیراه