راه و بی راه یكشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

جنگ اقتصادی دو روی سکه تحریم‌ها در چهره‌ی امریکا برای جنگ اقتصادی

امریکایی‌ها که در جنگ‌های اقتصادی از هیچ تلاشی برای ناکام کردن کشورهای درحال توسعه مخصوصا جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکردند، پس از وضع برجام به طور زیرکانه‌ای به راه خود ادامه دادند

1396/11/16
|
13:59

پس از طی مذاکرات هسته‌ای در سال‌های گذشته و گفتگوهای نمایندگان کشورمان با طرف‌های اروپایی و امریکایی بالاخره مذاکرات نتیجه داد و برجام به ثمر نشست. به اعتقاد خیلی از کارشناسان جنگ تسلیحاتی دیگر کارایی سابق خود را از دست داده و طرف‌های استعمارگر باید روی به جنگی پرثمر و بدون حاشیه می‌آوردند که این تنور جنگ اقتصادی را در دنیا حسابی داغ می‌کرد.
امریکا هم که دشمنی دیرینه‌ای با کشورمان در همه‌ی زمینه‌ها دارد به انواع مختلف سعی کرد از برجام به نفع خودش استفاده کند و ایران را در تنگنای اقتصادی قرار دهد.
در این زمینه آنها وضع تحریم‌ها را بهترین راه برای فشار به ایران دانستند و از هیچ کوششی در این زمینه فروگذار نکردند.
اقدام اخیر ایالات متحده هم تحریم 12 نهاد و 13 شخص ایرانی بود که به علت داشتن رابطه با ایران تحریم شدند.
آرایش دشمن در وضع تحریم‌های اقتصادی به گونه‌ای است که در ظاهر به دنبال رفع مشکل‌اند اما در باطن به انواع مختلف سنگ اندازی می‌کنند . یکی از افرادی که در این راه به عنوان مغز متفکر تحریم‌ها به حساب می‌آمد ریچاردنویف است . کسی که سابقه‌ی فعالیت در میز ایران در امریکا رو به عهده داشته و به عنوان یکی از فعال‌ترین عضو مذاکره کننده هسته‌ای امریکا در کوران مذاکرات به حساب می‌آید.
نویسنده‌ی کتاب «هنر تحریم‌ها» در امریکا معتقد است رنج در گفتگو یکی از راه‌های موثر در مذاکره و تحریم است که می توان با اتکا به آن طرف مذاکره را درگیر کرد. نویف که از وی به عنوان یکی از پایه‌گذاران تحریم‌ها علیه ایران نیز یاد می‌شود، معتقد است وضع تحریم‌ها بهترین راه مقابله با ایران است.
برنامه‌‌ی «راه و بی راه» شامگاه هر یکشنبه به موضوع جنگ‌های اقتصادی می‌پردازد.

دسترسی سریع
راه و بیراه