راه و بی راه یكشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

جنگ اقتصادی جنگ تمام عیار اقتصادی امریکا علیه قدرت‌های بزرگ

جنگ تسلیحاتی دیگر در جهان صرفه‌ی اقتصادی برای دولت‌ها ندارند و آنها می‌کوشند با جنگ اقتصادی قدرت‌های نوظهور را به زانو درآورند. امریکا در این راه از هیچ کوششی فرو گذار نبوده و هر آنچه در توان داشته برای ضربه وارد کردن به ایران استفاده کرده

1396/11/02
|
14:34

منازعه‌ی اقتصادی ایران و غرب، ریشه در تاریخ معاصر دارد. بعد از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بسیاری از دولت‌های بزرگ تاب دیدن قدرت گرفتن ایران را نداشتند و با کشورمان وارد جنگی فرسایشی شدند. جنگی که از خون‌ریزی خبری نبود اما هدف زیرساخت‌های اقتصادی ایران بود.
این کشورها و درصدر آنها امریکا با وضع تحریم‌های ظالمانه سعی کردند مانع بزرگی برای اقتصاد نوپای ایران شوند. آنها در این راه تنها نبودند و با همکاری بانک‌جهانی و صندوق بین‌المللی پول برای وضع تحریم‌ها اروپا و امریکا را یاری رساندند.
جنگ تحمیلی تنها یک نبرد نبود بلکه این منازعه در دیگر بخش‌های هم آسیب جدی به ایران وارد کرد که مهم‌ترین آن تخریب زیربنای اقتصاد کشورمان بود. در این راه اما امریکا تنها به تحریم ایران بسنده نکرد و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس و قدرت‌های بزرگ اقتصادی را از دم تیغ تحریم گذراند.
این کشور که در سال‌های اخیر دید تحریم های یک‌جانیه نمی‌تواند جلوی پیشرفت ایران را بگیرد، این نوع تهدیدها رو بیشتر کرد و بسیاری از موسسات و بانک‌های اروپایی را که مایل بودند برای پیشرفت خود در ایران سرمایه‌گذاری کنند با جریمه‌های سنگین روبه‌رو ساخت.
یکی دیگر از پایه‌های مهم تحریمی ایران محدودیت داد و ستد بانکی از طریق سوئیفت و دلار بود. امریکا که پس از جنگ جهانی دوم با سرازیر شدن طلا و ثروت‌های کشورهای جنگ زده توانست اقتصاد خود را به پیش ببرد، دلار را هم به عنوان تنها پول رایج در دنیا معرفی کرد و تا حدودی توانست با استفاده از این حربه از سال 2008 به بعد معاملات کشورها با ایران را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد.
از طرفی هم این کشور با استفاده از امکانات موجود خودش راه ارسال تنش‌های اقتصادی خود به کشورهای دیگر را در پیش گرفت تا بتواند از آب گل آلود اقتصادی کشورهای در حال پیشرفت ماهی بگیرد و بتواند راه را برای سایران با مشکل روبه‌رو کند.
شما می توانید بررسی جنگ های اقتصادی را شامگاه هر یکشنبه ساعت 23 را در قالب برنامه‌ی «راه و بی راه» از رادیو جوان بشنوید.

دسترسی سریع
راه و بیراه