راه و بی راه یكشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

جنگ اقتصادی در «راه و بیراه» جنگ اقتصادی پیش قراول جنگ های تسلیحاتی

امروزه با پیشرفت روزافزون تجهیزات دنیا و دست اندازی قدرت‌‌های بزرگ به منافع ملی کشورها، جنگ اقتصادی به بزرگترین دغدغه‌ی دولت‌های در حال پیشرفت تبدیل شده

1396/10/05
|
08:48

برنامه‌ی «راه و بیراه» شامگاه یکشنبه، سوم دی ماه به بحث و بررسی چرایی جنگ‌های اقتصادی در دنیای امروز پرداخت.
با گسترش بیش از پیش جهان بشریت و زندگی مردم بسیاری از قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای بالاخص امریکا در صدد تصاحب قدرت اقتصادی بر سرزمین‌های دیگر کشورها هستند و از این رو مایل‌اند با جنگ‌های اقتصادی قدرت بیشتری را کسب کنند.

در برنامه‌ی این هفته با اشاره به اینکه کلیت جنگ اقتصادی هم اکنون در سراسر جهان مشهود است، کارشناسان این جنگ را نیمه سخت دانسته‌اند که با محوریت امریکا در جهان در حال فراگیر شدن است. استاد حائری زاده، کارشناس اقتصادی برنامه، هم با اشاره به دسیسه امریکایی‌ها برای جااندازی دلار به عنوان پول داخلی کشورها گفت: دولتمردان کشورهای در حال پیشرفت از جمله ایران باید هوشیار باشند تا در دام این گونه دسیسه‌ها گرفتار نشوند.
این کارشناس برنامه همچنین با ذکر مثالی از چین به عنوان قدرت نوظهور اقتصادی افزود: این کشور برای پیشرفت اقتصادی در سال 2009 دست به ابتکاری زد و به وارد کنندگان و صادر کنندگان خود اجازه داد تا با یوآن چین معامله کنند تا ضمن کاهش ارزش دلار، پول ملی کشورش حفظ شود.

در ادامه برنامه ضمن تشریح مسائل راهبردی اقتصادی و تسلیحاتی، پای کنگره‌ی امریکا هم به میان باز شد که حائری زاده، مهمان برنامه، با اشاره به نادیده گرفتن قدرت کنگره در پیشبرد منافع اقتصادی امریکا ضد سایر کشورها از جمله ایران هم گفت: نقش اصلی کنگره‌ی امریکا تحت فشار قرار دادن ایران در مسائل اقتصادی که لازم است در کشورمان به این موضوع توجه ویژه شود.

دسترسی سریع
راه و بیراه