راه و بی راه یكشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

دلار نفتی هم به داد اعتبارش نرسید!

عربستان سعودی که روزی دایه دار قدرت در جهان اسلام بود حالا با افول قدرتش به هر دری می‎زند تا اعتبار از دست رفته خود نزد هم کیشان را بدست آورد. برنامه شامگاه یکشنبه شب "راه و بی راه" به موضوع مهم این روزهای جهان اسلام پرداخت.

1396/10/04
|
15:21

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ موضوع عربستان سعودی و جهان اسلام این روزها به کلاف پیچیده ای تبدیل شده که اقدامات نابهنگام رژیم سعودی مسبب گره خوردن آن شده است.

با بررسی تاریخ شکل گیری این رژیم درمی یابیم سنگ بنای نخست برای تشکیل حکومت که محمدابن عبدالوهاب و محمدابن سعود بنا نهادند در سرزمین عربستان برپایه شیعه ستیزی و عصیان گری در کل ممالک عربی بوده است . به گواه تاریخ که در برنامه "راه و بیراه" بررسی شد تاریخ عربستان دو بخش مهم دارد از ظهور اسلام تا حکومت محمدابن سعود .

فیلم سینمایی پاداش شن‌ها که روایتگر زندگی محمدابن عبدالعزیز است به خوبی نمایانگر زندگی عبدالعزیز آل سعود بناینگذار این رژیم را نشان می‌دهد . در تاریخ 17 جمادی الاول سال 1351 عبدالعزیز بن آل سعود نام المملکت العربیه سعودی را در منطقه حجاز نامگذاری کرد و پسرش سعود توانست به نخستین ولیعهد عربستان منصوب شود .

با مستحکم شدن پایه های حکومت عربستان ولیعهد از بین فرزندان وی بود . تا کنون شش پادشاه در عربستان حکمرانی کردند که با فوت ملک عبداالله در دوسال قبل ملک سلمان زمام امور را توانسته بدست بگیرد .
کشف نفت و چشم داشت قدرت های بزرگ به این ثروت خدادای باعث شد تا عربستان خیلی زود به یکی از قدرت های مالی در منطقه خاورمیانه مبدل شود . آمریکا پس از استخراج نفت توانست با عربستان هم پیمان شود تا امنیت ریاض برعهده آمریکا شود و در ازای آن نیز عربستان پول را به بازارهای ایالات متحده تزریق کند . در ادامه برنامه صباح زنگنه دیپلمات سابق کشورمان با تحلیل شرایط عربستان گفت : در زمان حکومت جمال عبدالناصر تفکر ناسیونالیستی در مصر خیلی رایج بوده که در این هنگام عربستان با ابراز نارضایتی احساس خطر می کند و به سمت گفتمان جهان اسلام می رود که با شکل گیری سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی تا حدودی به اهداف خود در این زمینه می رسد .

همزمان با این موضوع و انعقاد قرارداد مصر با اسرائیل این کشور تا حدود زیادی به انزوا می رود و کم کم از قدرتش در عرصه بین الملل و به خصوص جهان اسلام و عرب کاسته می شود .

این تحولات که همزمان می شود با انقلاب اسلامی ایران و موجب می شود امام خمینی(ره) با روشنگری نسبت به جوامع عربی منطقه که از حاکمان ناراضی بودند قیام کنند.

عربستان که از این اقدام هوشمندانه بناینگذار جمهوری اسلامی بشدت ناراضی به نظر می رسید با تحریک صدام برای تحمیل جنگ ، وارد نبردی غیر مستقیم با ایران شد که با مقاومت جان برکفان ایرانی نتوانست به اهداف خود برسد . با بررسی بیشتر مواضع عربستان از بدو تاسیس تا امروز نیز می توان دریافت این سیاست خصمانه همچنان پابرجاست و در اشکال مختلف ظهور و بروز دارد .

از دخالت های بیجا در اداره امور کشورها که نمونه بارز آن دخالت آشکار در استعفای سعدحریری است می توان دریافت که این رژیم متحجر در هرجا که نتواند از ابزار گفتگو استفاده کند در جنگی نابرابر وارد میدان می شود همانند نبرد یمن و یا در جایی دیگر به طور ناشیانه نخست وزیری قانونی را تحریک به استعفا می کند .

برنامه شامگاه یکشنبه سوم دی ماه "راه و بی راه" با موضوع مهم این روزهای جهان اسلام از آرشیو بشنوید.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
راه و بیراه