راه و بی راه یكشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

دلار نفتی هم به داد اعتبارش نرسید!

عربستان سعودی كه روزی دایه دار قدرت در جهان اسلام بود حالا با افول قدرتش به هر دری می‎زند تا اعتبار از دست رفته خود نزد هم كیشان را بدست آورد. برنامه شامگاه یكشنبه شب "راه و بی راه" به موضوع مهم این روزهای جهان اسلام پرداخت.

1396/10/04
|
15:21
|

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ موضوع عربستان سعودی و جهان اسلام این روزها به كلاف پیچیده ای تبدیل شده كه اقدامات نابهنگام رژیم سعودی مسبب گره خوردن آن شده است.

با بررسی تاریخ شكل گیری این رژیم درمی یابیم سنگ بنای نخست برای تشكیل حكومت كه محمدابن عبدالوهاب و محمدابن سعود بنا نهادند در سرزمین عربستان برپایه شیعه ستیزی و عصیان گری در كل ممالك عربی بوده است . به گواه تاریخ كه در برنامه "راه و بیراه" بررسی شد تاریخ عربستان دو بخش مهم دارد از ظهور اسلام تا حكومت محمدابن سعود .

فیلم سینمایی پاداش شن‌ها كه روایتگر زندگی محمدابن عبدالعزیز است به خوبی نمایانگر زندگی عبدالعزیز آل سعود بناینگذار این رژیم را نشان می‌دهد . در تاریخ 17 جمادی الاول سال 1351 عبدالعزیز بن آل سعود نام المملكت العربیه سعودی را در منطقه حجاز نامگذاری كرد و پسرش سعود توانست به نخستین ولیعهد عربستان منصوب شود .

با مستحكم شدن پایه های حكومت عربستان ولیعهد از بین فرزندان وی بود . تا كنون شش پادشاه در عربستان حكمرانی كردند كه با فوت ملك عبداالله در دوسال قبل ملك سلمان زمام امور را توانسته بدست بگیرد .
كشف نفت و چشم داشت قدرت های بزرگ به این ثروت خدادای باعث شد تا عربستان خیلی زود به یكی از قدرت های مالی در منطقه خاورمیانه مبدل شود . آمریكا پس از استخراج نفت توانست با عربستان هم پیمان شود تا امنیت ریاض برعهده آمریكا شود و در ازای آن نیز عربستان پول را به بازارهای ایالات متحده تزریق كند . در ادامه برنامه صباح زنگنه دیپلمات سابق كشورمان با تحلیل شرایط عربستان گفت : در زمان حكومت جمال عبدالناصر تفكر ناسیونالیستی در مصر خیلی رایج بوده كه در این هنگام عربستان با ابراز نارضایتی احساس خطر می كند و به سمت گفتمان جهان اسلام می رود كه با شكل گیری سازمان كنفرانس كشورهای اسلامی تا حدودی به اهداف خود در این زمینه می رسد .

همزمان با این موضوع و انعقاد قرارداد مصر با اسرائیل این كشور تا حدود زیادی به انزوا می رود و كم كم از قدرتش در عرصه بین الملل و به خصوص جهان اسلام و عرب كاسته می شود .

این تحولات كه همزمان می شود با انقلاب اسلامی ایران و موجب می شود امام خمینی(ره) با روشنگری نسبت به جوامع عربی منطقه كه از حاكمان ناراضی بودند قیام كنند.

عربستان كه از این اقدام هوشمندانه بناینگذار جمهوری اسلامی بشدت ناراضی به نظر می رسید با تحریك صدام برای تحمیل جنگ ، وارد نبردی غیر مستقیم با ایران شد كه با مقاومت جان بركفان ایرانی نتوانست به اهداف خود برسد . با بررسی بیشتر مواضع عربستان از بدو تاسیس تا امروز نیز می توان دریافت این سیاست خصمانه همچنان پابرجاست و در اشكال مختلف ظهور و بروز دارد .

از دخالت های بیجا در اداره امور كشورها كه نمونه بارز آن دخالت آشكار در استعفای سعدحریری است می توان دریافت كه این رژیم متحجر در هرجا كه نتواند از ابزار گفتگو استفاده كند در جنگی نابرابر وارد میدان می شود همانند نبرد یمن و یا در جایی دیگر به طور ناشیانه نخست وزیری قانونی را تحریك به استعفا می كند .

برنامه شامگاه یكشنبه سوم دی ماه "راه و بی راه" با موضوع مهم این روزهای جهان اسلام از آرشیو بشنوید.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
راه و بیراه