کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

قفل و كلید دست كاوشگران جوان شاه کلید همه قفل ها در کاوشگر

روزانه بارها و بارها از قفل و کلید برای باز کردن درمنزل،اتومبیل،دفتر کار و ... استفاده می کنیم. از هشت هزار سال قبل که قفلها و کلیدها در زندگی بشر نقش و سهمی داشتند تا به حال دچار تغییر و تحول بسیار شده اند. "کاوشگر" 3 آذر بررسی کرده است.

1397/09/05
|
12:45

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیو جوان؛ روزانه بارها و بارها از قفل و کلید برای باز کردن درمنزل،اتومبیل،دفتر کار و ... استفاده می کنیم. از هشت هزار سال قبل که قفلها و کلیدها در زندگی بشر نقش و سهمی داشتند تا به حال دچار تغییر و تحول بسیار شده اند. "کاوشگر" 3 آذر بررسی کرده است.

اولین قفل را چه کسی ساخت؟ درگذشته قفلها و کلیدها به چه شکل بوده اند و حالا چقدر تنوع در آنها داریم؟ در آینده قفلها و کلید ها به چه شکلی درخواهند آمد؟ پلی برای قفلهای بی کلید؟ در کاوشگر 3 آذر دو گفتگو تقدیم شما شد؛ ابتدا با مرتضی علیزاده کارشناس سیستم امنیتی و سپس آقای خواجه علی قفل ساز از شاگران استاد احمدنیک زاد قفل ساز.

قفل‌های ضامن‌دار صدها سال، تنها وسیله اطمینان بخش برای مردمان به‌شمار می‌رفت. در واقع ضامن‌ها همان برآمدگی‌های اطراف سوراخ کلید در قفل هستند، به‌طوری‌که اگر کلیدی، شیارهائی متناظر با ضامن‌ها نداشته باشد، گردانیدن و حرکت آن در قفل ممکن نیست. طی قرن‌های متمادی، قفل سازها ابتکارهای فراوانی در طرح ضامن‌ها ارائه کردند و در نتیجه، کلیدهای پرپیچ و خمی پیدا شد. رومیان، کلیدهای کوچکی هم می‌ساختند و آن‌ها را به‌عنوان انگشتر به دست می‌کردند؛ همچنین علاوه بر قفلهای ثابت، قفل قابل انتقال را هم وارد کار کردند.

در چین و مصر بیش از 4000 سال قبل از نوعی قفل چوبی استفاده می‌شد. در قرن پانزدهم میلادی، صنعت گران اروپایی قفل‌های ساده‌ای از فلز ساختند. اولین بار قفل‌های طرح جدید را رابرت بارون و جوزف برامه در دههٔ 1780 میلادی در انگلستان ساختند.در هزارهٔ دوم ق. م در مصر و بین‌النهرین قفل کردن خزانه‌ها و انبار‌های گندم و پرستشگاه‌ها متداول بوده‌است. به نظرمی‌رسد که رومی‌ها پاره‌ای از این نوع قفل و کلید‌ها را از کشورهای مدیترانه‌ای بدست آورده است. پاره‌ای ازقفل‌های ایرانی همانندقفل‌های مصری و یونانی است و برخی دیگرمانندقفل‌های رومی می‌باشند. برخی به قفل‌های چینی و هند ی میماندوتعدادی هم مانندقفل‌هایی است که دراروپاازقرون وسطی تا انقلاب صنعتی بکاربرده می‌شد. قفل‌ساز ایرانی یک کوره متوسط بادم فانوسی داردکه شکل‌های مختلف قفل را به کمک آن تهیه می‌کند. لحیم کاری آنرادربوته‌های گلی کوچک انجام می‌دهد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر