کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

نوبل ارزشمند ترین جایزه جهان جایزه‌ی نوبل به چه کسانی تعلق می‌گیرد

هر سال هر یک از جوایز حداکثر به سه نفر اهدا می‌شود. هر جایزه عبارت است از یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار و مبلغی پول. در حال حاضر، مبلغ اهدایی در حدود 10 میلیون کرون سوئد، اندکی بیش از یک میلیون یورو یا 1٫3میلیون دلارامریکاست.

1397/08/21
|
18:10

جایزه‌ی نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به دانشمندان تعلق می‌گیرد. جایزه‌ی نوبل در سال 1895، به وصیت کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند، پایه‌گذاری شد. در سال 1901 میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به مردم کرده باشند. اگرچه وصیت‌نامه‌ی نوبل، بنیانگذار این جوایز بود، طرح او کامل نبود و به دلیل پاره‌ای از موانع 5 سال طول کشید تا بنیاد نوبل تأسیس شود. در 10 دسامبر سال 1901 نخستین جوایز نوبل اهدا شد.

ششمین جایزه، یعنی جایزه‌ی یادبود نوبل علوم اقتصادی، را نیز در سال 1968 میلادی بانک مرکزی سوئد پایه‌گذاری کرد که البته در فهرست جوایز مرتبط با بنیاد نوبل جایی ندارد.

در این قسمت از برنامه با ذوالفقار دانشی و محمدحسین جهان پناه، روزنامه نگار علمی، صحبت شد. برای شنیدن این برنامه می‌توانید به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه کنید.

دسترسی سریع
کاوشگر