کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

لشگرموریانه ها دنیای شگفت انگیز موریانه‌ها

بسیاری از مردم موریانه را با مورچه سفید اشتباه می‌گیرند. اگرچه موریانه‌ها نیز مانند مورچه‌ها جانورانی اجتماعی‌اند، در کل با آنها تفاوت دارند. موریانه کمری کلفت، رنگی روشن و شاخک‌های یکنواخت و خمیده دارد.

1397/08/20
|
11:30

موریانه‌ها حشراتی‌اند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند. به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می‌برند، زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند. موریانه‌ها خطرناک‌ترین موجودات برای سازه‌های چوبی‌اند، زیرا بدون ظاهر شدن و جلب توجه انسان، ممکن است سقفی را به کلی ویران کنند و خسارت‌های زیادی را به بار آورند.

موریانه‌ها از نظر نوع زندگی به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند. موریانه‌هایی که در زیر خاک زندگی می‌کنند. موریانه‌هایی که در درون چوب‌های خشک زندگی می‌کنند. موریانه‌هایی که در چوب‌های مرطوب زندگی می‌کنند. در حالت کلی موریانه‌ها، شاه، ملکه، شاهزاده، کارگر و سرباز دارند و اگر تپه آنها را بشکافید همه‌ی اینها را از هم تشخیص خواهید داد. تعداد زیادی از موریانه‌ها با استفاده از چوب‌های جویده شده یا گل لانه‌های بزرگی درست می‌کنند. این لانه‌ها بسیار اصولی ساخته شده و برای ساخت آن هر موریانه وظیفه‌ی مشخصی دارد. معمولاً موریانه‌ها در درون لانه‌هایشان پنهان می‌شوند، ولی در صورتی که کسی مزاحم آنها شود یا برای تشکیل اجتماع جدید قصد پرواز داشته باشند، از لانه‌هایشان بیرون می‌آیند.

«کاوشگر» 20 آبان با دنیای شگفت‌انگیز موریانه‌ها بیشتر آشنا شدیم. برای شنیدن این برنامه به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه کنید.

دسترسی سریع
کاوشگر