کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

علم ضد جنگ علمی که از صلح بی خبر است

"کاوشگر" امروز از رادیو جوان با بحث درمورد علمی که در خدمت صلح است به طرح این پرسش پرداخت که دانشمندان چطور در کنترل یا متوقف کردن و یا پیشگیری از جنگها و برخی منازعات می توانند موثر باشند؟

1397/08/19
|
15:04

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیوجوان؛ "کاوشگر" امروز از رادیو جوان با بحث درمورد علمی که در خدمت صلح است به طرح این پرسش پرداخت که دانشمندان چطور در کنترل یا متوقف کردن و یا پیشگیری از جنگها و برخی منازعات می توانند موثر باشند؟و اساسا علمی که توامان با اخلاق است را در کجا می توان فراگرفت؟


هدف اصلی علم باید صلح و توسعه باشد، اما توسعه علمی و اقتصادی صرفاً بدون در نظر گرفتن اخلاق به این نتیجه منجر نخواهد شد.یکی از کهن‌ترین برنامه‌های یونسکو برنامه‌های ترویج علم است ترویج علم از نظر یونسکو یعنی آموزش علوم مختلف به مردم عادی و تقویت این باور که گرایش به علم می‌تواند زندگی آنها را بهتر کند.

به عنوان مثال رشته‌های دانشگاهی باید مطابق با مسائل جامعه تدوین شود اگر علم در ارتباط با ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه نباشد دردی از مردم دوا نخواهد کرد. مردم باید بدانند که جایگاه علم در زندگی آنها کجاست برای رسیدن به همین مقصود است که یونسکو سال‌های میلادی مختلف را به علوم گوناگون نامگذاری می‌کند تا مردم متوجه نقش هر کدام از آنها در زندگی خود شوند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر