کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

زورآزمایی علمی شرق و غرب جابه‌جایی قدرت شرق و غرب

چه موقع موازنه‌ی قدرت شرق و غرب به هم خورد؟ شرقی‌ها چگونه به اوج قوای علمی رسیدند و چگونه این اوج را ازدست دادند؟ غربی‌ها چطور از آنچه شرقی‌ها می‌دانستند به عنوان زیرساخت استفاده کردند تا غرب نوین را بسازند؟

1397/08/14
|
14:48

از دیگر ویژگی‌های قرون جدید، پیشرفت علوم تجربی و توسعه‌ی اختراعات در اروپا بود. اروپاییان که قبلاً دانش‌های بسیاری از مسلمانان فرا گرفته بودند، در این زمان به دلیل تحولات فکری و فرهنگی، قدم در راه پیشرفت علمی و صنعتی نهادند. در اواخر قرون جدید (قرن 18 میلادی)، اختراعات صنعتی رشد یافت و ماشین‌ها و ابزارهای جدیدی جای کارگاه‌ها و وسایل دستی را گرفت. میزان تولید کالاها چند برابر شد و در نتیجه، تجارت گسترش یافت. این تحول، انقلاب صنعتی نام گرفت. با وقوع انقلاب صنعتی، توجه کشورهای اروپایی به سوی مناطقی از جهان که مواد اولیه‌ی صنعتی یا بازار مصرف برای کالاهای تولید شده در اروپا را داشتند، جلب شد و همین امر به تدریج زمینه‌ی استعمارگری اروپاییان را فراهم کرد. اسپانیا و پرتغال اولین کشورهای استعمارگر بودند.

در قرون جدید، تغییراتی نیز در زمینه‌ی نقش مردم در سرنوشت خودشان و رابطه‌ی آنها با حکومت‌ها ایجاد شد. مثلاً در قرن هفدهم حکومت انگلستان، از سلطنت استبدادی که در آن پادشاه همه کاره‌ی کشور بود، به سلطنت مشروطه تبدیل و دارای مجلس نمایندگان شد. در اواخر قرن هجدهم نیز ساکنان امریکا علیه سلطه‌ی انگلستان دست به شورش زدند و به استقلال رسیدند. همچنین، مردم فرانسه بر ضد حکومت لویی شانزدهم قیام کردند و موفق به برکناری او شدند. این قیام انقلاب کبیر فرانسه نام گرفت. امپراتوری مسلمان عثمانی نیز که تا قرن هجدهم قدرتی مهم در آسیا و اروپا محسوب می‌شد، بر اثر توطئه و تهاجم نظامی دولت‌های اروپایی ضعیف شد و قسمت‌هایی از قلمروش را در اروپا از دست داد.

برای شنیدن این برنامه می‌توانید به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه فرمایید.

دسترسی سریع
کاوشگر