کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

انتقال تكنولوژی از شرق به غرب اروپا تا ایران از قاجار تا امروز

فرهنگ یزدان پناه در «کاوشگر»امروز به بازخوانی تاریخ ایران در یک بازه تاریخی مشخص می پردازد و در همین بازه زمانی پیشرفتهای اروپا را بررسی می کند اینکه چگونه تکنولوژی و علم از شرق به غرب منتقل می شود و جایگاه علمی شرق و غرب عوض می شود؟

1397/08/13
|
12:21

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیو جوان؛فرهنگ یزدان پناه در «کاوشگر»امروز به بازخوانی تاریخ ایران در یک بازه تاریخی مشخص می پردازد و در همین بازه زمانی پیشرفتهای اروپا را بررسی می کند اینکه چگونه تکنولوژی و اقتصاد و علم از شرق به غرب منتقل می شود و جایگاه علمی شرق و غرب عوض می شود؟


از آغاز قرن پانزدهم میلادی که اروپا از خواب هزار ساله قرون وسطایی خود بیدار شد و عصر جدیدی را تحت عنوان رُنسانس آغاز کرد، ایران تحت تسلط حکومت صفویه قرار داشت و چند سده از عصر طلایی تمدن اسلامی را پشت سر نهاده بود و مسیر متفاوتی را نسبت به کشورهای غربی می‌پیمود. علوم عقلی مورد بی‌مهری قرار گرفته بود، نظام اقتصادی کماکان متکی به کشاورزی و دامپروری بود و نظام سیاسی ایران که ادامه نظام استبدادی چند هزار ساله بود، هم‌چنان به حیات خود ادامه می‌داد.پس از برچیده شدن حاکمیت صفویه به دست محمود افغان، جنگ‌های داخلی و خارجی و بی‌ثباتی سیاسی رو به گسترش نهاد. ناآرامی‌های دوره‌ی نادرشاه افشار و کریم‌خان ‌زند نیز مجالی برای توسعه و پیشرفت به جا نمی‌‌گذاشت.قرن نوزدهم که با انقلاب کبیر فرانسه و وقوع انقلاب صنعتی در انگلستان همراه بود، ایران تحت سلطه شاهان قاجار قرار داشت. قاجار که خود یکی از ایلات ترک شمال غربی ایران بود با ریختن خون هزاران نفر حاکمیت خود را بر ایران تثبیت کرد و از این پس، سرزمین ایران را ملک اجدادی خود خواندند و با استبداد، بر مردم ایران حکومت کردند. آغا محمدخان با ستم‌گری و خون‌ریزی فراوان ایالات و ولایات ایران را تحت یک حکومت واحد در آورد. بعد از او نوبت به دوره 37 ساله حکومت فتح‌علی‌شاه رسید.

فتح‌علی‌شاه و درباریانش نسبت به اوضاع و احوال اروپا و جهان در بی‌خبری کامل به سر می‌بردند. ریش دراز‌، کمر باریک و اولاد زیاد سه ویژگی مشهور فتح‌علی‌شاه بود. تعداد زیاد فرزندان فتح‌علی‌شاه، ناشی از کثرت زنان او بود. در میان مردم آن زمان مثل مشهوری بود که می‌گفت: «‌شتر، شپش و شاه‌زاده در همه جا پیدا می‌شود» و این بر اثر تعدد شاهزادگان قاجار به ویژه اعقاب فتح‌علی‌شاه بود.انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر